BRATISLAVA. Ministerstvo hospodárstva dalo do pripomienkového konania návrh zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch. Mal by nahradiť zákon o obchodných reťazcoch, ktorý sa svojho času tiež pokúsil o reguláciu zmlúv medzi výrobcami potravín a veľkými obchodníkmi. Ten bol prijatý pred troma rokmi, no v praxi sa obchádzal a navyše nás zaň kritizovala Európska komisia. Aj preto bol novelizovaný tak, že kľúčové paragrafy z neho vypadli.
Ministerstvá hospodárstva a pôdohospodárstva, ktoré nový zákon pripravili, chcú, aby potravinári nemuseli obchodníkom platiť takzvané neprimerané peňažné plnenia. Myslia sa tým poplatky za zaradenie výrobkov do evidencie tovaru kupujúceho, za využitie distribučnej siete kupujúceho alebo za umiestnenie tovaru predávajúceho na výhodnom mieste v obchode.
Jednoducho, za nasadenie nového tovaru by nemali dodávatelia platiť viac ako tri percentá z ročných tržieb obchodníka a zároveň zľava za dodaný tovar nesmie presiahnuť päť percent z cien uvedených v cenníku. Ministerstvo navrhuje za porušenie zákona pokuty do výšky päť miliónov korún.
Obchodné reťazce môžu tieto pragrafy obísť tak, že prinútia svojich dodávateľov, aby uzatvárali zmluvy s ich zahraničnými pobočkami, na ktoré sa slovenské zákony nevzťahujú.
Podľa Zväzu obchodu a cestovného ruchu, ktorého členom sú napríklad aj spoločnosti Tesco, Ahold, COOP Jednota, Billa alebo Baumax sú marketingové poplatky všeobecné a korektné obchodné praktiky bežné i v krajinách Európskej únie.
Ministerstvo v dôvodovej správe tvrdí opak: „Naliehavosť hľadania riešenia tohto problému je dostatočne zrejmá, ako i skutočnosť, že to nie je výlučne problém Slovenska“.
Platby do 30 dní
Nový zákon má zabrániť aj tomu, aby sa výrobok alebo služby konečnému spotrebiteľovi predávali za cenu nižšiu, ako je výrobná alebo nákupná cena, za ktorú bol tovar dodaný. Za porušenie tejto podmienky hrozí pokuta do desať miliónov korún.
Zástupcovia COOP Jednoty upozorňujú, že legislatíva by mala jednoznačne rozlíšiť dopredaj tovaru, napríklad pred uplynutím dátumu spotreby a dotovanou cenou.
Aj zákaz akciových či dumpingových cien možno obísť fakturáciou cez zahraničné firmy.
Ministerstvo v novom návrhu zákona chce vstúpiť aj do toho, aké budú doby splatnosti za dodaný tovar. Podľa zákona by mali obchodníci platiť za tovar do mesiaca odo dňa doručenia faktúry. Tento príkaz môže spôsobiť, že nutnosť platiť skôr prenesú obchodníci do nižšej ceny, ktorú zaplatia potravinárom.
Ochrana poľnohospodárov
Účelom toho zákona má byť podľa dôvodovej správy posilnenie konkurencieschopnosti a trvalej udržateľnosti poľnohospodárstva a potravinárstva. „Problém je najvypuklejší práve v sektore poľnohospodárstva a potravinárstva. Potravinári poukazujú nato, že sami nemajú možnosť túto situáciu riešiť,“ píše sa v dôvodovej správe. Ministerstvo obviňuje obchodné reťazce aj zo zániku „bežných maloobchodných predajní“.
Neprimerané podmienky
Za neprimerané podmienky sa považujú poplatky predávajúceho kupujúcemu:
za zaradenie do registra kupujúceho,
za zaradenie výrobkov do evidencie tovaru,
za využitie distribučnej siete,
za umiestnenie tovaru predávajúceho na určitom mieste v prevádzkarni,
na rôzne obchodné aktivity, ktoré nesúvisia s predmetom záväzku (napr. na reklamu, sponzorské dary).
Zdroj: návrh zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch