Jeden z prvých pojmov, ktoré si musí podnikateľ na juhu Talianska osvojiť, ak chce prosperovať, až tak veľa s obchodom spoločné nemá. Bez neho však môže na biznis zabudnúť. Pizzo.
Výpalné. Na Sicílii ho platí osem z desiatich podnikateľov. Denne tak štát prichádza podľa výpočtov talianskej asociácie obchodníkov Confesercenti asi o 200 miliónov eur.
Na Sicílii je asi 120–tisíc firiem. Majiteľ jednej z nich, Vincenzo Conticello, sa rozhodol ísť proti prúdu. Ako jeden z prvých odmietol „pizzo“ zaplatiť.
Postavili sa proti mafii
Štyridsaťosemročný majiteľ pizzerie v Palerme chce dostať pred súd ľudí, ktorí od neho žiadali 500 eur mesačne za nanútenú ochranu. Postupne sa k nemu pripojilo ďalších asi pätnásť podnikateľov, ktorí sa o svoje zisky nechcú deliť s mafiou. Všetkým bola okamžite pridelená 24–hodinová policajná ochrana.
„Mafia existuje, pretože ľudia sú stále ochotní platiť,“ povedal pre Reuters jeden z nich, Tano Grasso. Celodennú ochranu pridelili aj rodine Andreu Vecchia, šéfa zväzu konštruktérov ANCE, ktorý rovnako povedal mafii nie.
Práve jeho prípad viedol k tomu, že sicílska pobočka zväzu zamestnávateľov Confindustria v septembri žiadala, aby bol každý jej člen, ktorý platí mafii výpalné, vylúčený z jej radov.
Toto rozhodnutie síce podporili taliansky premiér Romano Prodi aj minister vnútra Giuliano Amato, významný priemyselník z Calabrie Umberto de Rose však zväz kritizoval, že takýmto krokom trestá paradoxne obete, a nie agresorov.
Kúpení politici
Taliansky spisovateľ Andrea Camilleri dokonca žiadal vládu, aby do boja s mafiou nasadila armádu. Grasso má však iný názor. „Armáda by nepomohla. Potrebujeme obchodníkov, ktorí akékoľvek snahy mafie o vyberanie výpalného oznámia,“ povedal pre Reuters.
Boj s mafiou však sťažuje aj spojenie jej bossov s lokálnymi politickými lídrami a obchodníkmi, ktorým špinavé peniaze neprekážajú. A mafia si ich môže dovoliť rozmaznávať.
Výročná správa asociácie Confesercenti s názvom SOS obchodníci, ktorá mapuje tok peňazí v organizovanom zločine, prekročila najhoršie očakávania. Zisky mafie za minulý rok dosiahli až 7 percent hrubého domáceho produktu Talianska.
Juh sponzoruje zločincov
Organizovaný zločin v krajine, ktorá mu dala meno, stále vynáša najlepšie. Na úžere, vydieraní, pašovaní, krádežiach, herniach a pirátstve zarobili talianski mafiáni za rok až 90 miliárd eur.
Takmer polovicu, 43 miliárd eur, vytiahli od podnikateľov práve cez takzvané poplatky za ochranu. Nedobrovoľnými sponzormi mafie sú najmä obchodníci z Calabrie, Campanie a Sicílie. Prvá oblasť patrí zločineckej skupine Ndranghetta, druhú ovláda neapolská Camorra a tretiu známa Cosa Nostra.
Podľa správy je pre políciu stále ťažšie odlíšiť legitímne obchodovanie od kriminálnej činnosti.
Nemôžete trestať obchodníkov, že neodporujú mafii, ak im nedokážete garantovať bezpečnosť.
Massimo Ferrarese šéf Confindustrie v Brindisi