Až päť miliónov dolárov má hodnotu nová cena pre afrických lídrov, ktorí prispeli k lepšiemu vládnutiu na kontinente.
Na ceremoniáli v Londýne ako prvý získal túto trofej bývalý mozambický prezident Jaoquim Chissano (na snímke ČTK/AP). Podľa odborníkov prispel k ukončeniu šestnásťročnej občianskej vojny, zaviedol trhové hospodárstvo a dobrovoľne odišiel z postu napriek tomu, že sa mohol uchádzať aj o tretie funkčné obdobie.
„Prezident prispel k mieru, stabilnej demokracii a ekonomickému pokroku vo svojej krajine, čo hlboko zapôsobilo na výbor,“ povedal pri vyhlásení víťaza bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan.
Finančná motivácia
Cenu udeľuje nadácia, ktorú založil sudánsky milionár Mo Ibrahim. K veľkému majetku prišiel, keď predal svoju telekomunikačnú firmu kuvajtskej spoločnosti. Finančná podpora má povzbudiť afrických lídrov, aby sa nesnažili o predĺženie svojho vládnutia a odmietali korupciu.
Práve vysoká finančná odmena má motivovať lídrov, aby sa snažili o slušné vládnutie a nemali obavy z mizérie, ktorá ich čaká po odchode z funkcie.
Dôchodky politikov sú v Afrike také nízke, že si nemôžu ani prenajať byt v hlavnom meste. Chissano bude každý rok dostávať pol milióna dolárov a po uplynutí desiatich rokov sumu 200tisíc. Pre cenu, ktorú dostal v deň svojich 68. narodenín, si neprišiel osobne. Bol práve na juhu Sudánu, kde sa ako vyslanec OSN snaží dohodnúť mier medzi ugandskou vládou a rebelmi.
Mugabeho kamarát
Reputácia Chissana však nie je úplne bez škvŕn. Na čele Mozambiku stál až 19 rokov, pričom polovicu tohto obdobia bol lídrom Marxistickej strany a nemal mandát od voličov. Kritici tvrdia, že oponentov posielal neľútostne do väzenia. Aj prezidentov odchod z funkcie v roku 2005 nebol úplne dobrovoľný. Jeho vlastná strana dala prednosť inému kandidátovi, pretože Chissanova vláda čelila obvineniam z korupcie. Ešte vážnejšiemu podozreniu čelil jeho syn, ktorý si údajne objednal vraždu novinára, ktorý písal o podplácaní na najvyšších miestach. Tiež sa kamaráti s diktátorom Zimbabwe Robertom Mugabem, ktorému bol svedkom na svadbe.
V prezidentov prospech hovoria štatistiky. Mozambik je síce stále jednou z najchudobnejších krajín, úroveň chudoby však klesá a do krajiny prúdia zahraničné investície. Po Chissanovej vláde vyzerá budúcnosť krajiny oveľa lepšie ako predtým.