Mám osemdesiat rokov. Zostal mi dom po manželovi a ja ho chcem darovať. Nie však synovi, ktorý má problémy s alkoholom, chcem ho napísať na svoje dve vnučky, desať a štrnásťročnú, aby majetok nevyšiel nazmar. Ako to mám spraviť?
Čitateľka, okres Senica
Darovanie nehnuteľnosti maloletému dieťaťu je možné len za istých podmienok. Darovať môžete na základe písomnej darovacej zmluvy uzavretej medzi darcom a obdarovaným.
Vaše vnučky sú maloleté, preto takúto darovaciu zmluvu s vami samy uzavrieť nemôžu. Môžu to za nich urobiť len zákonní zástupcovia, teda obaja rodičia, alebo jeden rodič, ak druhý rodič nežije, prípadne mu boli súdnym rozhodnutím obmedzené rodičovské práva a povinnosti, alebo ak nemá plnú spôsobilosť na právne úkony.
Pre platné darovanie v prospech vnučiek bude potrebné aj schválenie darovacej zmluvy súdom, pričom návrh na začatie tohto konania musia podať ich zákonní zástupcovia. Je to preto, že v prípade ak pri nakladaní s majetkom maloletého nejde o bežnú vec (akou darovanie nehnuteľnosti dieťaťu iste nie je), zákon vyžaduje, aby úkony, ktoré za dieťa robia rodičia, schválil súd.
Aký je postup
Najprv musíte spísať darovaciu zmluvu so všetkými náležitosťami podľa zákona (§ 628 Občianskeho zákonníka). Musíte ju podpísať vy ako darca a za obdarované deti ich zákonní zástupcovia, prípadne aspoň jeden z nich. Návrh na schválenie darovacej zmluvy podávajú zákonní zástupcovia na okresný súd v obvode podľa bydliska obdarovaných maloletých. Súdny poplatok sa neplatí.
V prípade, že by návrh podal len jeden rodič, súd si vyžiada súhlas druhého rodiča na darovanie. Súhlas druhého rodiča nie je potrebný iba ak jeden z rodičov vykonáva rodičovské práva, lebo práva druhého rodiča boli na základe rozhodnutia súdu obmedzené, prípadne ak druhý rodič nemá spôsobilosť na právne úkony alebo nežije.
Kto bude zastupovať dieťa
Záujmy detí bude pred súdom zastupovať súdom ustanovený tzv. kolízny opatrovník. V prípade, že by počas súdneho konania jeden z rodičov s darovaním nesúhlasil, súd by to posudzoval ako nezhodu rodičov v podstatných veciach týkajúcich sa výkonu rodičovských práv a musel by rozhodnúť v záujme maloletého. Súd teda schváli darovaciu zmluvu, len ak po posúdení veci dospeje k záveru, že je taký úkon v záujme maloletých.
Návrh na vklad do katastra
Právne účinky darovania nehnuteľnosti nastávajú až vkladom do katastra nehnuteľností. Preto ak súd darovaciu zmluvu schváli, je potrebné následne podať ešte návrh na vklad vlastníckeho práva na základe darovacej zmluvy do katastra nehnuteľností. K návrhu na vklad sa musí pripojiť už právoplatné súdne rozhodnutie, ktorým bola darovacia zmluva schválená (na súdnom rozhodnutí musí byť vyznačená tzv. doložka právoplatnosti).
Ak by chceli predať, potrebujú
súhlas súdu
Majetok maloletého až do nadobudnutia plnoletosti spravujú jeho zákonní zastupcovia, pričom musia vždy konať s náležitou starostlivosťou v záujme maloletého. Tieto otázky rieši zákon o rodine.
Na nakladanie s majetkom maloletého nad rámec bežných vecí potrebuje zákonný zástupca vždy súhlas súdu - napríklad ak by chcel predať dom, ktorý patrí dieťaťu.
Majetkový opatrovník
Ak je pri spravovaní majetku dieťaťa ohrozený jeho záujem a rodičia neurobili, alebo nie sú schopní urobiť vhodné opatrenia, súd začne buď na návrh, alebo aj bez návrhu konanie v ktorom ustanoví majetkového opatrovníka.
Ten bude spravovať majetok dieťaťa namiesto rodičov.
Advokátska kancelária JUDr. Tatiana Mazancová
www.mazancova-lawoffice.skl
Máte problém s vybavovaním dôchodku? Potrebujete inú radu? Napíšte na adresu: Petit Press, a. s., redakcia SME, Nám. SNP 30, 814 64 Bratislava
Autor: Tatiana Mazancová