Odkedy by starší ľudia mali začať zámerne cvičiť pamäť?
„Po päťdesiatom roku života mozog akoby bol menej schopný zapamätávať si nové informácie. Začínajú sa problémy spomenúť si na mená ľudí, ktorých poznáte. Niekoho to zaskočí, niekto reaguje apatiou. Zatvorí sa doma a začne vyhľadávať činnosti, pri ktorých sa nemusí na pamäť spoliehať. Niektorí, a to je lepší prípad, začnú hľadať, čo by mohli pre seba urobiť. Ľudia často chápu, že musia cvičiť, aby poklesu pamäti predchádzali. A nemusí vždy ísť o Alzheimerovu chorobu.“
Čo sa naučia na kurzoch?
„Sú to rôzne techniky, ako si zapamätať to, čo potrebujú v každodennom živote – tváre, čísla a podobne. To je prvoradá úloha tréningu. Naučia sa aj, ako pracuje pamäť, získajú vedomosti z fyziológie. Keď spoznajú, ako mozog funguje, menej sa trápia tým, ak na niečo v určitých situáciách zabudli. Vedia, že ak v jedinom dni absolvujú viac stretnutí, návštev u lekára, či vybavujú po úradoch, dostanú sa do stresu. A vtedy aj stresové hormóny prispievajú k zabúdaniu. Už to je významné, že sa takéto nové veci naučia. Keď ich potom čaká náročnejší deň, vopred rátajú s tým, že môžu niečo zabudnúť a potrebné veci si napríklad zapíšu alebo použijú naučenú techniku z tréningu pamäti. Aktívne sa učia žiť so svojou pamäťou.“
Využijú to, čo sa naučia aj neskôr?
„V odbornej literatúra sa stretávam s konštatovaniami, že účinok trvá počas trvania tréningu. Ja si však myslím, že u niektorých efekt lepšieho manažmentu seba a svojej pamäti pretrváva aj neskôr. Sú ľudia, ktorí zostávajú ambiciózni aj v šesťdesiatke, sedemdesiatke. Náš najstarší frekventant má 92 rokov. Takíto ľudia si chcú život aj naďalej držať pod kontrolou. Vedia, že to nie je jednoduché a práve preto sa snažia osvojiť si dôkladne určité odporučenia. Môže však byť pravda, že niektorí s odchodom z kurzu strácajú motiváciu a čo sa naučili, ďalej nepoužívajú. Naša nezisková organizácia vedie kurzy päť rokov. Niektorí seniori ku nám chodia celý ten čas. Nie je to však iba tréning pamäti, ktorý ich sem láka, ale aj spoločnosť ďalších ľudí. Naši seniori si začali organizovať voľný čas, chodia na turistiku, do divadiel, vedú si kroniku.“
Ako dlho trvá základný kurz?
„Na to, aby sa seniori naučili základné techniky a začali fungovať v zhruba pätnásťčlennej skupine vrstovníkov, treba tri mesiace. Tréningy u nás sú raz do týždňa. Zžiť sa so skupinou nie je jednoduché. Znamená to dokázať pred ostatnými vystúpiť, byť osobnosťou a zároveň sa vyrovnať s tým, že niekto bude niečo vedieť lepšie.“
Dá sa cvičiť aj doma?
„Kurz je jedným z riešení. Každý, najmä ak žije na vidieku, kurzy navštevovať nemôže. Vtedy je dôležité udržiavať si akékoľvek prijateľné mentálne aktivity. Pomáha čítanie, rôzne spoločenské hry. To všetko trénuje pamäť. Dobré je aktívne sledovať vedomostné súťaže v televízii. Nevnímať len, kto koľko bodov získal, ale na čo odpovedal a aká bola správna odpoveď, vhodné je si fakty, s ktorými sa senior ešte nestretol, zapísať.“Halka Tytykalová