BRATISLAVA. Svetové hračkárske koncerny pochopili, že na starnutie populácie musia reagovať. Komunikujúce bábiky japonskej firmy Tomy uchvátili okrem dievčat aj staré mamy, ktorým nahrádzajú vnúčence. Členmi domácností seniorov vo svete sa stále častejšie stávajú ázijské robotické či digitálne zvieratá, ktoré majú šancu prežiť len vtedy, keď sa o ne ich majitelia starajú. Prvé špeciálne hry pre viac ako 50–ročných ľudí (kvíz, kocky, pasians) uviedla aj nemecká firma Ravensburger.
Osvedčené hry
Na slovenskom trhu je dosť hier, ktoré stimulujú mozog, hoci nie sú špeciálne vyrobené pre seniorov. Ich hlavnou nevýhodou je vysoká cena, ďalšou fakt, že si vyžadujú prítomnosť viacerých hráčov.
Dobrou alternatívou pre seniorov sú puzzle. Pri skladaní si vystačia sami a v obchodoch sú rôzne veľkosti skladačiek.
Odborníci považujú za dobrú metódu na cibrenie pamäti lúštenie krížoviek. Táto činnosť však poskytuje rozptýlenie len tým seniorom, ktorým ešte dobre slúži nielen zrak, ale aj motorické schopnosti.
Mariáš a pexeso
Seniori v kluboch dôchodcov si najčastejšie cvičia pamäť a pozornosť za pomoci kariet.
V Klube dôchodcov v Spišskej Belej si krátia čas mariášom. Podľa slov predsedu klubu Františka Dúbravského tu má svojich stúpencov aj šach, občas aj drevené hlavolamy.
Karty sa tešia záujmu aj u obyvateľov Domova dôchodcov v Liptovských Sliačoch. Tí, ktorým už slabšie slúži pamäť, si ju cvičia spoznávaním obrázkov pexesa. Mladší seniori by si radi vyskúšali vymoženosti počítača. Na jeho kúpu však domov musí najskôr získať peniaze od sponzorov.
(den)
S IQ nad stotridsať
BRATISLAVA. Vyšší vek nerobí automaticky zo starších ľudí mentálnych outsiderov. Jedným z príkladom môže byť združenie Mensa Slovensko. Z viac ako 180 momentálne aktívnych členov má Mensa 29 členov nad päťdesiat rokov, dvaja z nich prekročili šesťdesiatku.
Aby ste sa stali členom, jedným zo základných predpokladov je IQ nad 130. Podľa tajomníka na členstvo Jána Krchňáka takéto IQ majú zhruba iba dve percentá ľudí na svete. Združenie si ho preveruje testmi inteligencie.
Testovanie nie je ohraničené maximálnym vekom. „Chodia aj starší ľudia. Netvoria rozhodujúcu skupinu, ale chodia,“ potvrdzuje Miroslav Macko z Mensa Slovensko. Motívy podľa neho bývajú, podobne ako v iných vekových skupinách rôzne – niektorí chcú vedieť, ako na tom sú, niektorí si chcú niečo dokázať. Na testoch sa však stretli aj s prípadom, keď sa prišiel otestovať otec, lebo chcel ukázať svoje schopnosti synovi.
Test tvorí 36 otázok. Je obrázkový a zameriava sa na logické myslenie. Netreba poznať jazyky a neobsahuje matematické úlohy. Pri stanovovaní IQ sa zohľadňuje vplyv veku – napríklad sedemdesiatročný človek získava oproti tridsaťročnému bonus.
(ht)