BRATISLAVA. Politici si na športoviskách väčšinou vyslúžia len zdvorilostný potlesk, občas dokonca piskot. Teraz výnimočne prijímajú od športových šéfov komplimenty.
Dôvodom je v noci na piatok v Lisabone schválená reformná zmluva Európskej únie, ktorá má nahradiť neodobrenú európsku ústavu. Jeden z článkov priznáva športu špecifickosti: jeho sociálnu i výchovnú funkciu a štruktúru založenú na dobrovoľnej činnosti.
Šport potrebuje autonómiu
Časť bruselských úradníkov mala snahy zošnurovať šport regulami, ktoré sú platné pre bežné komerčné aktivity. Nainfikovali sa aj súdy. Európsky súdny dvor nedávno potrestanie dvoch plavcov za doping pred ôsmimi rokmi označil za upieranie práva na súťaženie.
Predseda Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge sa v rozhovore pre Financial Times ohradil proti „športovému súťaženiu pod jurisdikciou Európskej komisie“. Loboval aj u nového francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. „Šport môže zohrávať svoju jedinečnú rolu vďaka autonómii a tá môže vyjsť navnivoč, ak ju budú mať športové orgány ohraničenú,“ cituje denník L Équipe z jeho listu.
Bežný biznis? Omyl!
V piatok si Rogge zjavne vydýchol. V stanovisku na webovej stránke MOV označil lisabonskú zmluvu za rozhodujúcu a prejavil vďačnosť všetkým členským krajinám EÚ: „Šport nemôže byť vnímaný ako obyčajná ekonomická aktivita. Všeobecne – pozri masový - je postavený na dobrovoľnosti. Olympijské hnutie viac ako dvanásť rokov bojovalo za usporiadanie športu na právnej báze v lone Európskej únie. Dnes môžem povedať, že to stála zato.“
Olympijský šéf si myslí, že „odvolávka na špecifickosť športu v modifikovanej zmluve posilňuje sociálnu a výchovnú rolu športu, ktorá je jej vlastná“.
Téma dňa: biela kniha
Aj futbalový boss Joseph Blatter, dávny kritik tvrdých bruselských postojov, sa potešil a pasáž o športe označil za „rozhodujúcu pre športový manažment všeobecne a futbalový zvlášť“. Predseda Európskej futbalovej únie Michel Platini hovorí o „satisfakcii“ a „veľmi dôležitom kroku vpred“.
Špecifický štatút športu v náhradnej „euroústave“ dá zrejme Blatterovi krídla. Už začiatkom mesiaca oznámil, že za podpory osobností ako Beckenbauer, Cruyff či Ferguson mieni od roku 2010 presadiť povinný limit na počet domácich hráčov v európskych ligách, zostručnený v číselnom vyjadrení 6 + 5 (6 domácich, 5 cudzincov). „Futbalisti sú umelci, nie robotníci,“ oponuje názorom, že aj šport musí absolútne uvoľniť pracovný trh.
Športoví šéfovia však nemajú vyhrané. S lisabonským tromfom v ruke sa teraz zrejme pokúsia zmeniť návrh tzv. bielej knihy športu z dielne Európskej komisie, ktorý predčasom podrobili kritike. Tento týždeň sa ním majú zaoberať ministri športu v Lisabone.