Pod eiffelovkou sa Angličania spíjali na smrť. Whisky, vodka a pivo tiekli potokom. Rozumnejší oslavovali spolu s Juhoafričanmi. Francúzska polícia zasahovať nemusela. Denník Sunday Times odpichol reportáž o ragbyových anglických fanúšikoch obrazne cez alkoholický žiaľ. Na Martových poliach umierali pomaly, povzdychol si denník.
Anglickí hráči sa na Stade de France držali do posledných sekúnd, aj keď už bolo jasné, že titul majstrov sveta neobhája. Boli by prví v histórii toho športu.
Princovia vo fanúšikovskom
Kľúčový okamih zápasu sa odohral na začiatku druhého polčasu. Juhoafričania viedli 6:3, body padli výlučne po trestných kopoch. Angličania po nápore položili za päť bodov a po kope mohli pridať ďalšie dva. Po takmer desaťminútovej prestávke a porade s videorozhodcom im arbiter zásah neuznal. Anglický hráč urobil „neviditeľný“ prešľap. Britský princ Harry v hľadisku vo fanúšikovskom obleční - bielom drese s ružou - vehementne protestoval. Jeho brat William, tiež v národnom drese, aspoň čiastočne zachoval dekórum - ohrýzal si nechty a pil šampanské.
O finále svetového šampionátu bol enormný záujem. Na vlak Eurostar, ktorému to trvá z Londýna do Paríža niečo cez dve hodiny, sa nedalo dostať. Do francúzskej metropoly napriek tomu dorazilo ďalších 60-tisíc fanúšikov z ostrovov. Lístky načierno frčali za 800 eur. Púšťali ich predovšetkým Novozélanďania, ktorí naisto rátali, že vo finále bude ich tím.
Celý šampionát, najdlhší zo všetkých športov, trval 44 dní, sledovali tri milióny divákov, do Francúzska prišlo pol milióna zahraničných fanúšikov, organizátori rátajú so ziskom až osem miliónov eur. Ak sa zrátajú všetky aktíva: televízne práva, reklama, turistika, predaj vstupeniek i suvenírov. Pre nás neznámy šport má vo svete po olympijských hrách a majstrovstvách sveta vo futbale najvyššiu sledovanosť. Ak si odmyslíme výhru afrického tímu, poradie na ďalších miestach kopíruje futbalovú silu: 2. Anglicko, 3. Argentína, 4. Francúzsko.
Druhý titul
Anglický tím posielal do boja britský premiér Gordon Brown slovami svojho legendárneho predchodcu Winstona Churchilla: „Odvaha je najdôležitejšia ľudská vlastnosť.“ Brown na ragby nezanevrel, hoci v mladosti po zranení pri ňom oslepol na pravé oko.
Odvážne boli oba tímy, Juhoafričania však hrali lepšie takticky a senzačne v obrane. Vystihol to ich kapitán John Smith: „Brali by sme aj víťazstvo 3:0.“ Afričania získali druhý svetový titul. Pri prvom v Johannesburgu im odovzdával pohár Nelson Mandela. Legendárny bývalý prezident JAR teraz oslavoval v meste, v ktorom pred dvanástimi rokmi odovzdával trofej, až do rána s fanúšikmi.
Na Stade de France boli fanúšikovské tábory vyrovnané. Juhoafrickú menšinu doplnili Francúzi i transparentom: Nedovoľte, aby pohár putoval za La Manche.“
![]() Juhoafrickí fanúšikovia oslavujú spolu s Angličanom (v bielom). FOTO – REUTERS |