BRATISLAVA. Ďalšiu zmenu centrálnej parity, podľa ktorej sa určí fixný kurz eura pri prechode na euro v rámci systému ERM II, podľa viacerých analytikov nemožno vylúčiť.
Koruna by totiž mala naďalej silnieť, čo by ju posúvalo stále výraznejšie od stredového kurzu. „Predpokladám, že Slovensko bude podľa gréckeho scenára začiatkom budúceho roku revalvovať centrálnu paritu ERM II, pri ktorej bude neskôr vyhlásený aj konverzný kurz,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.
Do stanovenia novej parity by sa pritom kurz koruny voči euru mohol podľa odhadov banky posilniť k blízkosti 32,50 korún za euro, čo je zároveň aj odhad koncoročného kurzu na tento rok. Mušák dodal, že po prípadnom zvýšení parity by sa koruna mala až do konca roku 2008 hýbať blízko stanoveného kurzu.
V súčasnosti sa kurz slovenskej koruny voči euru odchyľuje zhruba o 5,5 percenta, čo je viac ako dvojnásobok pôvodného pásma, v ktorom sa koruna voči euru môže pohybovať.
Otázka, či kurz vzdialený viac ako päť percent od dohodnutej centrálnej parity možno považovať za kurz blízko centrálnej parity, je podľa analytika Ľudovej banky Vladimíra Vaňa namieste.
V každom prípade, či už s revalváciou parity alebo bez nej, by podľa Vaňa mali exportéri uvažovať o tom, ako sa pripraviť na ďalšie možné posilnenie. „Konverzný kurz by s veľkou pravdepodobnosťou mohol byť voči súčasným úrovniam silnejší,“ dodal. Ďalšia úprava parity tesne pred hodnotením plnenia kritérií, pričom v jej blízkosti by sa stanovil konverzný kurz, je jedným z možných scenárov aj podľa analytika VÚB banky Martina Lenka.
Za pravdepodobnejšie však považuje, že by sa parita už nerevalvovala a konverzný kurz by sa stanovil v blízkosti trhového kurzu aj napriek predpokladanému silnejšiemu kurzu koruny oproti súčasnej úrovni parity. Zmenu centrálnej parity pred hodnotením plnenia maastrichtských kritérií neočakáva ani analytička Poštovej banky Eva Sárazová.