Mal to byť deň, na ktorý chceli prívrženci bývalej pakistanskej premiérky ešte dlho spomínať. Mnohí prešli stovky kilometrov, len aby mohli osobne privítať svoju hrdinku. Niekoľkohodinový sprievod mestom Karáčí sa však neskoro v noci premenil na chaos.
Neznámy samovražedný atentátnik najprv zaútočil na vozidlo prevážajúce Benazir Bhuttovú a potom na svojom tele odpálil nálož, ktorá zabila najmenej 130 ľudí a ďalších asi štyristo zranila.
Medzi obeťami boli najmä členovia bezpečnostných jednotiek a policajti, ktorí kolónu chránili, a tiež Bhuttovej stúpenci. Líderka opozície vyviazla z útoku bez zranení.
Vyhrážky Talibanu
Expremiérka sa atentátu obávala už pred príletom do Pakistanu.
Napriek tomu riskovala, keď cestu z letiska do centra mesta absolvovala v otvorenom vozidle, z ktorého strechy zdravila svojich priaznivcov.
Ozbrojenci hnutia Taliban sa Bhuttovej vyhrážali smrťou už dávnejšie. „Dohodla sa s Amerikou. Budeme pokračovať v útokoch na ňu, tak ako sme útočili aj na generála Parvíza Mušarrafa,“ citoval britský denník Guardian veliteľa Talibanu Hadži Omara.
Bhuttová ostane v krajine
Manžel Bhuttovej Asíf Alí Zarádrí obvinil z útokov tajnú spravodajskú službu.
Prezident Parvíz Mušarraf včera útok označil za „sprisahanie proti demokracii“ a vyzval na pokoj. Prisľúbil, že potrestá útočníkov a nariadil okamžité začatie vyšetrovania. Atentát odsúdili aj viacerí európski lídri, OSN a Spojené štáty.
Bhuttová o návrate do exilu neuvažuje. Chce pomôcť svojej Pakistanskej ľudovej strane v kampani pred januárovými voľbami a tiež v boji proti extrémizmu. „Toto nie je skutočný obraz Pakistanu,“ povedala po útoku.
Analytici sa obávajú, že nárast násilia by mohol viesť k vyhláseniu výnimočného stavu v krajine.
Viem presne, kto ma chce zabiť. Sú to predstavitelia bývalého režimu generála Ziu, ktorí dnes stoja za extrémizmom.
Benazir Bhuttová