Keby sa slovinský prezident Janez Drnovšek rozhodol znovu kandidovať v zajtrajších voľbách, bez problémov by vyhral.
Tento mimoriadne obľúbený politik, fanúšik budhizmu a vegán, je však politikou unavený. Po prekonaní rakoviny sa presťahoval z Ľubľany na vidiek a už sa teší na oddych.
S harmonikou vo vrecku
Najväčšie šance nahradiť ho má jeho niekdajší súper a bývalý premiér Lojze Peterle. Ak v nedeľných priamych voľbách uspeje, Slovinsko bude mať od svojho vyhlásenia nezávislosti v roku 1991 prvýkrát na čele štátu nekomunistu.
Peterle (59) bol kedysi predsedom prvej demokraticky zvolenej slovinskej vlády.
Teraz si počas volebnej kampane odbehol z europarlamentu, kde sedí za frakciu ľudovcov. Okrem toho je predsedom zväzu včelárov. Na svojom imidži pracoval s pomocou najlepších PR poradcov, ktorí vytrénovali úspešných ľavicových prezidentských kandidátov Drnovšeka a pred ním Milana Kučana.
Posledné týždne tak Peterle najradšej namiesto dlhých rečí vytiahol z vrecka ústnu harmoniku a zahral slovinské ľudové piesne. Podľa prieskumov má najväčšiu 38percentnú podporu. Na zvolenie v prvom kole mu to pravdepodobne stačiť nebude a o víťazovi sa tak rozhodne asi až o dva týždne v druhom kole.
Jeho vyzývateľom môže byť jeden z dvoch kandidátov opozície. Buď Danilo Türk, ktorý si získal rešpekt ako zástupca Koffiho Annana pre politické otázky, alebo bývalý guvernér národnej banky Mitja Gaspari. Ten sa zaslúžil o úspešné prijatie eura v januári tohto roka.
Skúška aj pre premiéra
Výhodou oboch kandidátov môže byť podpora z opozície. Liberálni demokrati drukujú Gasparimu a za Türkom stoja sociálni demokrati, ktorí sa tešia väčšej obľube ako strany vládnej koalície Janeza Janšu, ktoré podporujú Peterleho. Prezidentské voľby tak budú aj ich testom pred budúcoročnými parlamentnými voľbami.
V Slovinsku má prezident skôr reprezentatívnu funkciu. Úradu sa jeden zo siedmich kandidátov ujme krátko predtým, ako krajina prevezme polročné predsedníctvo Európskej únie.
Kliknite - obrázok zväčšíte.