Malé nemocnice nemajú ľudí

Zo Slovenska odchádzajú najmä anesteziológovia. Nemocnice hovoria, že dokážu nájsť nových ľudí.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SME – JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Slovenská lekárska komora tvrdí, že u nás chýba 2300 lekárov. „Je to prepočet na základe nového Zákonníka práce pre všetky nemocnice na Slovensku,“ hovorí jej prezident Milan Dragula.

Zákonník prikázal aj lekárom oddychovať nepretržite dva dni v týždni. „Chýbajú najmä kvalifikovaní anestéziológovia a rönt­­genológovia,“ hovorí Dragula.

Nemocnice priznávajú, že ak lekári odchádzajú, tak predo­všetkým anestéziológovia a chirurgovia, no vraj nemajú problém ich nahradiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chýbajú najmä sestry

SkryťVypnúť reklamu

„Nepociťujeme zásadný nedostatok personálu, na chirurgických pracoviskách nám chý­ba niekoľko sestier. Nemáme väčší problém s lekármi, výnimkou je napríklad anesté­ziológia,“ povedala Jaroslava Orav­cová, hovorkyňa Fakultnej nemocnice Luisa Pasteura v Košiciach.

Bratislavskej Fakultnej nemocnici podľa hovorkyne Rút Geržovej nechýbajú lekári, ale asi 200 sestier. Lekárov si drží, v júli zvýšila platy o 10 percent. Pre zákonník prijala stovku lekárov. „Nie je väčšina z Ukrajiny či Rumunska, ako sa hovorí.“ Šiesti sú cudzinci, ale študovali u nás, pochádzajú z arab­ských krajín.

Problém majú menšie nemocnice. „Zverejnili sme inzeráty, ale kvalifikovaní lekári nie sú,“ hovorí Amália Uhliarová z nemocnice v Prievidzi.

Nemocnica v Dolnom Kubíne hľadá piatich lekárov, neurológov a internistov. S anestézio­lógmi problém nemá, lebo im zvýšili platy. Iní lekári to podľa riaditeľa Miloslava Ostrihoňa chápu. „Chirurg ani gynekológ bez anestéziológa nebude operovať a operatéri chcú robiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Z dolnokubínskej nemocnice odišli traja anestéziológovia a neurológ do Nemecka a Švédska. Pracuje v nej jeden lekár z Ukrajiny a po jednom z Afganistanu a Iránu.

Šéf asociácie nemocníc Marián Petko pre ČTK povedal, že sa určite budú pre nedostatok lekárov rušiť oddelenia, ako prvé gynekologické. Zánik či zlučovanie nemocníc pripustil aj minister zdravotníctva.

Záujem o medicínu stagnuje

Názory šéfov fakúlt na to, či klesá aj záujem o štúdium medicíny, sa rôznia. „Tento rok sme prijali menej študentov, ako sme mohli a mnohí ani nenastúpili,“ hovorí dekan bratislavskej fakulty Peter Labaš.

Na všeobecné lekárstvo sa hlásilo 1484, prijali 484 a nastúpilo 307 študentov, podobne ako v minulosti. Najmenej prija­tých nastúpilo na pôrodnú asistenciu a ošetrovateľstvo.

SkryťVypnúť reklamu

„Neexistuje univerzitná nemocnica. Bratislavská združuje mestské nemocnice, študenti nevidia špičkovú medicínu, napríklad transplantácie pečene, zaostáva výskum,“ hovorí.

Záujem o štúdium na martinskej lekárskej fakulte je podľa prodekana Juraja Mokrého stabilný, ba mierne stúpa, tento rok sa hlásilo 1025 študentov.

Študenti chcú do zahraničia

Odchod do zahraničia zvažujú aj mnohí študenti medicíny v Bratislave a to nielen pre platy. „Do zahraničia určite odí­dem, ale nie pre nízke platy, s tým sa počíta, ale pre prístup lekárov k pacientom,“ hovorí Trenčanka Ivana Štrbová. Rozmýšľa, že by sa stala pediatričkou. Na poznámku, že vo vlastnej ambulancii by v tom prípade sama rozhodovala o prístupe k pacientom, hovorí: „Najskôr musím stráviť po škole aspoň sedem rokov v nemocnici a spraviť si atestácie. Ak by som chcela aj deti, vlastná prax a životný komfort ma čakajú možno v štyridsiatke.“

SkryťVypnúť reklamu

„Jeden človek prístup nezmení,“ pomáha spolužiačka Júlia Popálená z Dobrej Nivy.

V nemocniciach vidia pesimizmus, sestry nemajú čas na pacientov, pretože ich majú veľa, chýba vybavenie.

„Sme lekárska rodina a keď vidím, ako sa lekári majú, tak ma neláka zostať tu,“ hovorí druháčka Helena Uhrovičová z Trenčína.

„Určite odídem, nízky plat je jedna vec, ale prekáža mi pracovná atmosféra, šéfovia ľudí nemotivujú, akoby bolo každému jedno, čo robí,“ hovorí Bratislavčanka Júlia Zacharová.

Nad tým, aký odbor si vybrať, aby mala lepšiu šancu v zahraničí, nerozmýšľa. „Neviem, ktoré sú žiadané.“

„Kamarátkin strýko je anesté­ziológ, odišiel do Anglicka a teraz ho volajú späť tri nemocnice a núkajú mu skvelý plat,“ hovorí Helena.

Júliu nepresvedčí. „Nevy­brala by som si anestéziológiu len preto, muselo by ma to baviť.“

SkryťVypnúť reklamu

„Odísť sa nechystám, niekto tu musí zostať a robiť niečo pre to, aby sa úroveň zlepšila,“ hovorí Tibor Matuška z Nových Zámkov.

Spolužiak Peter z Galanty súhlasí, má aj dobrý dôvod. „Otec je kardiológ, má súkromnú ambulanciu, prebral by som ju po ňom, rozšíril. Je to lepšia perspektíva, ako byť v štátnej nemocnici.“

(haj)

Sestry idú do Rakúska

Bratislavská fakultná nemocnica hovorí, že jej chýbajú zdravotné sestry.

Na Slovenskej zdravotníckej univerzite podľa prodekanky fakulty ošetrovateľstva Vladimíry Paličovej nechýbajú. „Máme inváziu,“ hovorí. Na magisterskom a bakalárskom štúdiu je ich v prvom ročníku asi päťsto. Mnohé po skončení školy idú do zahraničia, pretože „ani jedna vláda nepochopila, že si neudrží zdravotníkov pri takom nízkom ohodnotení, ktoré ovplyvňuje aj ich status“.

SkryťVypnúť reklamu

Externe si tu dnes zvyšujú kvalifikáciu sestry, ktoré pracujú ako vedúce oddelení či operačné sestry, napríklad inštrumentárky v nemocni­ciach v Rakúsku a Česku a také, ktoré robia v Rakúsku opatrovateľky.

V slovenských nemocniciach určite podľa Paličovej pôsobia sestry z Ukrajiny či Rumunska, lebo sa pre ministerstvo vyjadrovali k vzdelaniu.

Poisťovne hľadajú zubárov

Aj poisťovne sa pri uzatváraní zmluvy stretávajú s nedostatkom lekárov. „Problém je so stomatológmi, ale v najbližšom čase bude nedostatok aj praktických lekárov pre dospe­lých a deti,“ povedala Andrea Devánová z poisťovne Dôvera. Najmä vraj pre vysoký vek. Chýbajú špecializácie detský neurológ a oftalmológ.

„V žilinskej župe, ktorá má 694-tisíc obyvateľov, je 300 stomatológov, z toho sedem percent nemá zmluvu so žiadnou poisťovňou a asi 20 percent je už v dôchodkovom veku,“ hovorí Devánová.

SkryťVypnúť reklamu

Poisťovňa Apollo má ťažkosti nájsť, najmä v Bratislave, zubárov a na celom Slovensku zase podľa hovorkyne Radoslavy Miklášovej chýbajú gynekológovia.

Všeobecná zdravotná vraj ťažkosti nemá.

(haj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 722
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 521
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 534
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 519
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 473
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 037
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 197
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu