BRATISLAVA. Súdnym rozhodnutím sa podarilo zabrániť hrozbe núteného vysťahovania 61 rómskych obyvateľov obecnej ubytovne v Liptovskom Hrádku. Sudkyňa Okresného súdu v Liptovskom Mikuláši žalobe mesta na vypratanie bytov nevyhovela.
Mesto chcelo Rómov vysťahovať bez náhradného ubytovania, na ktoré mali podľa pôvodných nájomných zmlúv nárok. Nové zmluvy im boli vnútené pod nátlakom.
Vnútili im nevýhodné zmluvy
Obyvatelia sa do obecnej ubytovne nasťahovali v roku 1994, pričom správcovská spoločnosť s nimi uzavrela nájomné zmluvy na neurčitý čas. „Začiatkom roku 2007 správcovská spoločnosť donútila nájomcov podpísať nové, nevýhodnejšie nájomné zmluvy na určitý čas s platnosťou do 30. júna 2007. Na tie nájomníci pristúpili pod nátlakom. Pracovníci správcovskej spoločnosti sa im vyhrážali, že v prípade nesúhlasu im úrad práce odoberie príspevky na bývanie a dávky v hmotnej núdzi a budú z bytov za asistencie kukláčov vysťahovaní na ulicu,“ uvádza sa v tlačovej správe nadácie.
V máji 2007 správca mestských bytov nájomcom ozná mil, že koncom júna 2007 sa majú z bytov vysťahovať, pričom nemajú nárok na náhradné ubytovanie. Ubytovňa má byť podľa plánov mesta zbúraná a na jej mieste sa má stavať.
Argumenty obhajcu zabrali
Pätnásť rodín z obecnej ubytovne Pri úpuste zastupoval na Okresnom súde v Liptovskom Mikuláši právnik Nadácie Milana Šimečku. Argumentoval najmä tým, že správca bytov účelovo a pod nátlakom donútil nájomcov súhlasiť so zmenou pôvodných nájomných zmlúv na menej výhodné zmluvy pre nich .
Cieľom správcu obecných bytov bolo podľa nadácie vytvoriť právne podmienky na vysťahovanie obyvateľov bytov bez nevyhnutnosti poskytnúť im náhradné ubytovanie. Podľa predchádzajúcich nájomných zmlúv by pritom v prípade vysťahovania nárok na poskytnutie náhradného ubytovania mali.
Projekt Obhajoba práv Rómov na bývanie sa realizuje v spolupráci a s finančnou podporou Úradu splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity.