e registračnej povinnosti vám ostáva už len niekoľko dní.
Zákon vám prikazuje, aby ste sa zaregistrovali najneskôr do tridsiatich dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky prenajali byt alebo nebytový priestor, alebo inú nehnuteľnosť okrem pozemku. Kto teda prenajal v septembri, má čas splniť si túto povinnosť iba do konca tohto mesiaca. Ak sa nezaregistrujete v lehote, vám daňový úrad vyrubí pokutu vo výške od dvoch do stotisíc korún.
Keď už prenajímate
Ak ste začali s prenájmom nehnuteľnosti ešte pred novelizáciou zákona, teda pred 1. septembrom tohto roka, aj tak sa budete musieť registrovať. Bude sa však na vás vzťahovať iná lehota. Na to, aby ste si splnili registračnú povinnosť, máte podľa zákona čas až do konca tohto roka.
Keď vás už registrujú z iných dôvodov
Zákon v prípade registrácie daňovníka povoľuje isté výnimky. Konkrétne, ak ste sa už v minulosti registrovali z iných dôvodov (napríklad máte živnosť), povinnosť registrácie sa na vás nevzťahuje. To platí dokonca aj v prípade, keď začnete popri živnosti prenajímať nehnuteľnosť až po 1. septembri. Vtedy sa ale na vás vzťahuje oznamovacia povinnosť. Podľa nej ste skutočnosť, že prenajímate, povinní oznámiť v lehote do tridsiatich dní po uplynutí mesiaca, v ktorom ste začali prenajímať.
Len izba
V prípade, ak prenajímate časť bytu, napríklad jednu izbu, registračná povinnosť sa bude posudzovať podľa toho, či prenajímaná časť bytu spĺňa kritériá definície bytu podľa stavebného zákona alebo nie.
Stavebný zákon charakterizuje byt ako obytnú miestnosť, ktorá má príslušenstvo usporiadané do funkčného celku a má vlastné uzavretie. Príslušenstvo bytu tvoria miestnosti, ktoré plnia komunikačné, hospodárske alebo hygienické funkcie bytu.
Ak prenajímaná časť bytu respektíve rodinného domu nespĺňa kritériá charakteristiky bytu podľa stavebného zákona (to znamená, že nemá vlastné uzavretie a príslušenstvo), nie ste povinní registrovať sa, ani oznamovať daňovému úradu, že prenajímate nehnuteľnosť. Ak ale prenajímate napríklad časť rodinného domu, ktorá tvorí samostatnú bytovú jednotku, vtedy sa registrovať musíte.
Prenájom prenajatého
Registračná povinnosť sa vzťahuje na vás aj v prípade, že prenajímate byt, ktorý máte vy sami v nájme. Nie je pritom rozhodujúce, či ste vlastníkom bytu, ale to, že byt ďalej prenajímate, prirodzene, so súhlasom vlastníka.
Otázky k daniam môžete posielať na adresu sreality@sme.sk
Ako je to s cudzincami
Som občanom Rakúska, na Slovensku vlastním byt, ktorý prenajímam. Vzťahuje sa aj na mňa registračná povinnosť? Ak áno, na ktorom daňovom úrade sa mám zaregistrovať?
- Povinnosť registrácie podľa § 31 ods. 2 zákona o správe daní na miestne príslušnom daňovom úrade má každá fyzická osoba, ktorá na území SR prenajíma byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku (ďalej len nehnuteľnosť). Zákon hovorí o nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza na území SR bez ohľadu na to, či ju prenajíma občan Slovenska alebo cudzinec.
Ak fyzickej osobe vznikne registračná povinnosť, miestna príslušnosť pri prenajímaní nehnuteľnosti sa riadi trvalým pobytom fyzickej osoby bez ohľadu na skutočnosť, kde na území SR sa prenajatá nehnuteľnosť nachádza.
U fyzickej osoby, ktorá nemá na území SR trvalý pobyt, pričom sa na území SR obvykle zdržuje, sa miestna príslušnosť riadi miestom, kde sa táto osoba obvykle zdržuje prevažnú dobu, t.j. v ktorom sa zdržuje najviac dní v roku.
U fyzickej osoby, ktorá nemá na území SR trvalý pobyt, ani sa tu obvykle nezdržuje, je miestne príslušný Daňový úrad Bratislava I.
Otázky a odpovede k daňovej registrácii môžete nájsť aj na www.drsr.sk.
Zdroj: Daňové riaditeľstvo SR
Autor: Dagmar Bednáriková (Autorka je daňová poradkyňa)