Niekoľko svetových prvenstiev prislúcha mestu s rozvinutou sieťou bánk, vzorovým systémom hromadnej dopravy a bezkonkurenčnou kvalitou života, o čom svedčia medzinárodné rebríčky úrovne zdravotníctva, ekonomiky, sociálneho zabezpečenia, zamestnanosti a tak ďalej. Vysoký stupeň ľudského rozvoja sa odzrkadľuje aj v narábaní s domácim odpadom.
Vyhadzovali by ste menej smetia, keby ste platili za jeho objem? Určite áno! Pre obyvateľov Zürichu je prirodzené úsporné zaobchádzanie s odpadkami. Hoci ich triedenie nie je povinné, robia to dobrovoľne. Na Slovensku platíme za odvoz a likvidáciu odpadu v mesačných preddavkoch v rámci služieb spojených s bývaním. Služba, bez ktorej by sme si nevedeli predstaviť pohodlný, bezproblémový, hygienicky nezávadný a bezpečný život jednotlivca i rodiny, pokrýva u nás menej ako necelú desatinu celkových nákladov domácnosti na bývanie. Málokedy si ju všímame a uvedomujeme si jej dosah. Nad hospodárnejším zaobchádzaním sa spravidla ani nezamýšľame.
Každý sám
Členovia domácností (ktoré, mimochodom získate prevažne iba formou prenájmu, pretože väčšina zürišských bytov nepatrí do osobného vlastníctva), neplatia správcovi budovy ani frank za službu súvisiacu s likvidáciou odpadu. O odpad sa tu každý občan stará samostatne. Predovšetkým si vopred roztriedi (iba ak chce) papierový materiál, osobitne tenký papier a osobitne kartónovú hmotu. Ostatné odpadky, okrem rozdelených fliaš podľa bielej, hnedej a zelenej farby, vloží do označených igelitových vrecúšok určených na domáci odpad, ktoré si kúpi v supermarkete.
Drahé vrecká z obchodu
Kúpa takéhoto vrecka pre našinca znamená nezanedbateľnú sumu! Vrecká sa predávajú v rozdielnych veľkostiach: 15, 35, 60 a 110 litrové. Ich cena je zhruba desaťnásobne vyššia v porovnaní s klasickým neoznačeným vreckom. Na porovnanie: desať oficiálne používaných vreciek má hodnotu 20,2 až 32,6 frankov a rolka rovnakého množstva neoznačených vriec stojí iba 2,8 frankov.
Koľko podľa pravidiel označených vriec obyvateľ Zürichu naplní, toľko frankov odvedie mestskej spaľovni za pravidelný odvoz, triedenie a likvidáciu konkrétneho množstva smetí. V mysliach ľudí tak dochádza k žiadanému logickému posunu. Nezhŕňajú toľko zbytočných obalov na ceste z obchodov do domácností. Vytlačia vzduch z plastikových fliaš, krabíc od mlieka, džúsov a iných objemných obalov, len aby nemuseli často vyťahovať a ukladať nové vrecia na určené miesto pred budovou.
Nekompromisné tresty
Paradoxom v porovnaní s Bratislavou je, že v prípade Zürichu ide o mesto pomerne bohatých, finančne zabezpečených ľudí s prevažne skromnými, šetrnými povahami. Sú nároční k sebe, ale sú nekompromisní aj voči okoliu. Odráža sa to vo viacerých oblastiach života, a je to vidieť aj na obyčajných odpadkoch. Tie sa stávajú zdrojom cenných informácií v prípade, že sa ocitnú v nesprávnych vreciach na nesprávnom mieste.
Rastúci počet vriec s odpadkami pred rodinným domom sa v Švajčiarsku chápe ako jasný dôkaz toho, že rodine pribudol ďalší - a možno neprihlásený - člen domácnosti. Tam, kde sa striktne dodržiavajú pravidlá, neuniknú zraku okolia maličkosti. Ak by ste si dovolili odovzdať omylom na vyhradené miesto čierne igelitové vrecúško, kompetentní ho budú ignorovať. Spred domácností sa odpracú len tie označené, zakúpené za cenu, v ktorej je zahrnutá aj suma za likvidáciu odpadu.
Odpadová detektívka
Nesprávne vrecko naplnené smetím však zaručene skončí v rukách triediacich pracovníkov. Keď sa im z neho podarí získať údaje o majiteľovi, použijú to na zaslanie písomnej výstrahy. "Po nedodržaní tejto výzvy môžete obdržať pokutu vo výške sto frankov," uvádza sa v písomných smerniciach, ktoré majú k dispozícii správcovia i obyvatelia domov a bytov. Sú zvyčajne vyvesené na viditeľnom mieste.
Neseparujte sa a preto separujte!
Dvakrát mesačne si na základe rozpisu podľa vášho poštového smerovacieho čísla môžete naukladať pred dom papier, kartóny, textil, drevený a kovový odpad, ktorý v určenom čase spoľahlivo bezplatne odvezú. "Smetiari" sú v Zürichu veľmi obľúbení, požívajú rešpekt obyvateľov. Tí si vážia ich prácu a na miestach, kam zavítajú, ľudia sú k nim milí a srdečne ich zdravia.
Za nadrozmerný odpad akéhokoľvek druhu vo Švajčiarsku občan neplatí. Musí si ho ale sám priviesť a zatriediť na určené miesto v spaľovni. Odvoz nie je lacná záležitosť, a tak sa obyvatelia snažia nepotrebné nábytkové časti dostať do neuveriteľne maličkých rozmerov.
Výsledok je zrejmý
Švajčiari majú zavedený dôsledne prepracovaný a špičkový systém triedenia a recyklovania odpadu, ktorý slúži ako vzor ostatným krajinám. Od detského veku získavané a prirodzene do krvi zaužívané je pedantné ukladanie predmetov do dôkladne uzavretých domácich odpadových vriec - aj keď ide iba o veci určené na vyhodenie. Separujú výlučne dobrovoľne - nikto im nesľubuje žiadne osobné výhody za túto službu. Nezamýšľajú sa nad tým, že robia niečo navyše.
Vedeli ste?
Ušetriť na nákupoch v niektorých švajčiarskych supermarketoch môžete aj tak, že jednoducho odmietnete igelitové alebo mikroténové tašky (inak sú k dispozícii zadarmo). Zlomok z výslednej sumy sa automaticky odráta na konci pokladničného ústrižku, ale iba pokiaľ ste nezaťažili hospodárstvo hromadením týchto plastových obalov. Mnohé z obchodov začali uprednostňovať výlučne papierové nákupné tašky a v ďalších sa pre istotu nedočkáte žiadnych. Mimochodom, tak veľa "igelitiek" ako vídame v rukách slovenských žien, v Zürichu nenájdete.
Najviac zaťažený odpadkami je Zürich počas miliónovej Streetparády, ktorá je rovnako populárna ako jej berlínska podoba. Jeden augustový deň v roku sa úhľadné a udržiavané mesto zmení na miesto plné rozliatych nápojov, porozbíjaných fliaš a plastikových nádob, ktorými sa brodíte za zvukov "techna" pomedzi zmaľovaný tancujúci dav. Až 87 ton odpadu je do skorého rána neuveriteľne nenápadne zlikvidovaných, aby mohlo všetko opäť precízne fungovať ako doposiaľ. v Nádob na veľkorozmernejší odpad je v metropole Švajčiarska skutočne málo. Sú umiestnené v priestoroch firiem, stavieb, parkov a podobne. Pre obyvateľov v exteriéri i návštevníkov mesta tu slúžia väčšinou vkusné, napríklad antikorové nádoby. Nie je neobvyklé mať na nich uzamykateľný systém, ktorý ľuďom neumožní pootvoriť ochranný kryt koša iba na šírku tridsiatich centimetrov. Prečo je to tak? Ak si predstavíte obligátnu "igelitku" z obchodu iba do polovice naplnenú odpadkami, nemáte šancu ju naraz do takej nádoby vpratať. Domáce igelitové vrecúška s odpadkami preto v nádobách, určených pre okoloidúcu verejnosť jednoducho nenájdete.
Autor: Mária Tallová