alebo úplne zamietnuť poistné plnenie.
Spôsob zabezpečenia musí zodpovedať poistnej sume pre krádež, nie výške škody, ktorá vznikne krádežou. Ak je napríklad v poistnej zmluve poistná sumu pre krádež 500 tis. Sk, poisťovňa posudzuje zabezpečenie pred krádežou, ktoré malo byť na hodnotu 500 tis. Sk aj keď hodnota odcudzeného majetku bola pri krádeži nižšia.
Najdôležitejšie sú dvere a okná
Podmienky zabezpečenia
nájde klient väčšinou v zmluvných dojednaniach. V krátkosti charakterizuje základné pod-mienky zabezpečenia, ktoré poisťovne najviac vyžadujú na zabezpečenie vstupov do budovy t.j. dverí a okien.
Všetky poisťovne požadujú plný typ dverí (bez sklenených výplní). Dvere sa zabezpečujú bezpečnostným zámkom, pod ktorým sa rozumie zámok skladajúci sa z bezpečnostnej cylindrickej vložky zabraňujúcej vytlačeniu a bezpečnostnému štítu znemožňujúcemu rozlomenie a vylomenie vložky. Nesmie sa zabúdať uzavrieť okná, dvere na balkón, lodžiu, terasu a iné otvory uzatváracím mechanizmom.
Ak sa nehnuteľnosť nachádza mimo obce, prípadne je neobývaná, vyžadujú poisťovne zabezpečiť všetky presklené časti mrežami alebo okenicami, prípadne okennými roletami.
Zabezpečovací systém
Pri vyšších poistných sumách (spravidla viac ako jeden milión korún) poisťovne okrem bezpečnostných dverí požadujú zabezpečovací systém. Pod elektronickou zabezpečovacou signalizáciou chápeme systém aktívnej ochrany pred vlámaním a krádežou, ktorý pri vzniku a zistení prvých príznakov rizika vlámania a krádeže okamžite informuje poverené osoby. Elektronická zabezpečovacia signalizácia by mala mať vývod informačného signálu minimálne na dve osoby prostredníctvom telefónneho hlásiča alebo pult centrálnej ochrany, ktorý sa nachá-dza priamo v stredisku zásahovej jednotky.
Keď nie ste doma
Niektoré poisťovne si nárokujú dodržať bezpečnostné opatrenia keď z domácnosti odchádzajú všetky osoby.
Ak domácnosť opúšťajú všetky osoby, musí byť objekt
uzamknutý a zabezpečený. Poisťovne môžu však vyžadovať, že ak byt nie je obývaný dlhšiu dobu (napríklad tri dni) musia byť uzatvorené všetky vodovodné potrubia. Ak sa obdobie odchodu vzťahuje na vykurovacie obdobie, môže poisťovňa požadovať v prípade odstavenia vykurovacieho zariadenia vyprázdnenie vodovodných potrubí, ak poistený nemá dostatočné zabezpečenie zariadenia proti mrazu. V prípade porušenia týchto bezpečnostných opatrení to poisťovňa chápe ako zanedbanie všeobecných poistných podmienok a môže plnenie krátiť alebo úplne odmietnuť. Práve zanedbanie zabezpečovacích opatrení je jedným z najčastejších príčin znižovania poistného plnenia. (red)