Roky sa tvrdilo: Bena Johnsona zo Soulu 1988 už nič neprekoná. Omyl. Marion Jonesová sa priznala, že podvodom získala päť olympijských medailí. Po siedmich rokoch.
BRATISLAVA. Dopingových škandálov bolo vo svete športu už toľko, že ste v rozpakoch, ktorý označiť za najväčší. Nedajú sa objektívne porovnať. Bubliny, ktoré vôkol nich vznikali a vznikajú, ich ešte zneprehľadňujú. Musia prasknúť, aby sa vyjasnilo.
Na soulskej olympiáde 1988 trvalo len pol druha dňa, kým sa prišlo na to, že za triumfom Kanaďana Bena Johnsona v šprinte na 100 m v senzačnom svetovom rekorde 9,79 je podvod. Ledva doznela sláva, vystriedala ju hanba.
Johnson bol svalnáč aj rečami. Vykľul sa z neho recidivista a exhibicionista, dostal doživotný dištanc a ako vôbec prvému v histórii mu z vyššej moci zrušili aj výkony, ktoré dosiahol pred prvým prichytením.
Bena už nikto neprekoná, tvrdilo sa. Omyl. Už ho tromfli. V dopingových dejinách ostane "len" ako kultový prípad.
Podozrivá bola už v Sydney
Pred vyše siedmimi rokmi získala Američanka Marion Jonesová v austrálskom Sydney päť olympijských medailí, z nich tri zlaté. Bolaže to sláva!
Bola aj nebola. Šprintérka patrila medzi podozrivých už počas hier 2000. Už len preto, že uprostred nich sa prevalilo, prečo jej poldruhametrákový manžel, guliar Cottrel J. Hunter, úradujúci svetový šampión, nefiguruje na štartovej listine, hoci si na americkom Trials vybojoval účasť. Nie pre zranenie kolena, ako tvrdil, ale preto, že mal štyrikrát za dva mesiace pozitívny dopingový test. Jeho prípad bol zrelý na zaradenie do Guinnessovej knihy rekordov: hodnoty nandrolónu a jeho derivátov v moči tisícnásobne prevyšovali normu!
V Sydney ho ešte Jonesová bránila. Ani nie o dva roky sa s ním rozviedla a o sedem priznala, že dopovala tiež. Ale až pod hrozbou väzenia.
Veľká ryba sa chytila
Ikona amerického športu hrala celý čas nevinnú. Ako rodená herečka. Podstúpila dokonca skúšku na detektore lži. "Mám čisté svedomie, preto môžem hovoriť pravdu," tvrdila ešte v júni 2004 v Ostrave. Organizátori Zlatej tretry ju pozvali napriek tomu, že po prepuknutí škandálu s kalifornskou firmou Balco mala už na iných veľkých európskych mítingoch stop. Ochotne odpovedala aj na otázky, na ktoré nemusela. Tak ako v Sydney bránila Huntera, v Ostrave obhajovala svojho ďalšieho životného partnera Tima Montgomeryho, vtedy ešte svetového rekordéra na 100 m a ústrednú športovú postavu dopingovej aféry Balco.
Prefíkaný šéf Svetovej antidopingovej agentúry Kanaďan Dick Pound už vtedy tvrdil, že americkým vyšetrovateľom prípadu vôbec nejde o Montgomeryho: "Typickým americkým spôsobom krúžia okolo malej ryby, aby dostali veľkú: jasným terčom je Jonesová."
Dostali ju, ale trvalo to viac ako tri roky.
To všetko pre päť zlatých
Pred týždňom Marion so slzami v očiach kajúcne priznala, že dopovala. Po siedmich rokoch. O tri dni akože dobrovoľne vrátila všetky medaily zo sydneyskej olympiády. Aby si vykoledovala nižší trest. Nie za doping. Za krivú výpoveď.
Ron Rapoport, športový publicista The Times a autor stĺpčekov v chicagských aj losangeleských denníkoch, napísal svojho času o Jonesovej knižku s titulkom, ktorý sa začínal slovami: Pozrite, ako beží. Keď sa pre The Times s odstupom zamyslel, čo ju doviedlo k podvodu, dospel k názoru, že túžba dokázať to, čo pred ňou nikto: získať na olympiáde päť zlatých medailí. To však predpokladalo v priebehu desiatich dní bežať tri stovky, tri dvojstovky, absolvovať dve súťaže skoku do diaľky, navyše rozbehy a finále dvoch štafiet... "To ju doviedlo k rozhodnutiu pomôcť si," myslí si Rapoport pripomínajúc, že steroidy majú o. i. schopnosť urýchliť zotavovanie organizmu. "A to je skutočná tragédia," dodáva.
Túžba siahnuť ešte hlbšie, ako je dno vlastných schopností, je s najväčšou pravdepodobnosťou za každým dopingovým prípadom.
Dilema vrátených medailí
Medzinárodný olympijský výbor čaká dilema. Po vyškrtnutí Jonesovej z análov OH 2000 by zlatú medailu na 100 m mala dostať druhá Grékyňa Ekaterini Thanúová a bronzovú, vtedy Jamajčanka, dnes už Slovinka Merlene Otteyová, pre ktorú by to bola už deviata medaila v kariére.
Ibaže Thanúová prinajmenej o štyri roky neskôr podvádzala: v snahe vyhnúť sa neohlásenej dopingovej kontrole tesne pred olympiádou 2004 vedno s krajanom Konstantinosom Kentérisom, mimochodom šokujúcim sydneyským víťazom dvojstovky, nakamuflovali vo vlastnej metropole dopravnú nehodu a zašili sa v nemocnici. Na podvod sa však prišlo a obaja dostali dvojročný dištanc.
A Otteyová? O tej Victor Conte, šéf laboratória Balco, v čase sydneyských hier vyhlásil, že brala to isté čo C. J. Hunter či Linford Christie.
Jonesovou vrátené medaily by bolo najmúdrejšie nikomu neudeliť. Aspoň nie stovkársku. Piata v sydneyskom finále Ukrajinka Žana Blocková-Pintusevičová figurovala v zozname klientov Balca a šiestu Bahamčanku Chandru Sturupovú trénoval Američan Trevor Graham. Ten, ktorý koučoval aj Jonesovú a ktorý prezradením tajomstva Balca o novom dopingu THG zachraňoval vlastnú kožu...
TOP 10
1. Marion Jonesová. Americká šprintérska hviezda dlho zatĺkala, priznala sa až po siedmich rokoch a vrátila všetkých päť medailí, ktoré podvodne získala na sydneyskej olympiáde 2000. Victor Conte, šéf kalifornského laboratória Balco, ktoré ju zásobovalo, spresnil, že užívala dokonca dva druhy anabolických steroidov: od augusta do konca roku 2000 norbolethon a potom do septembra 2001 vtedy ešte neodhaliteľný tetrahydrogestrinon (THG).
2.Ben Johnson. Po víťazstve na 100 m na OH 1988 kanadskému šprintérovi zistili anabolický steroid stanozolol, neskôr znova a ako jeden z prvých dostal za opakovaný doping doživotný dištanc. Vtedy ešte neboli analýzy na dnešnej úrovni. Pravdepodobne dopovali aj ďalší soulskí šampióni, napríklad americká šprintérka Florence Joynerová-Griffithová, suverénna víťazka na 100 a 200 m, ktorá zomrela vo veku necelých 39 rokov.
3.Johann Mühlegg . "Som ako toreador," bil sa do pŕs bežec na lyžiach nemeckého pôvodu, keď pre Španielsko na zimnej olympiáde 2002 v Salt Lake City suverénnym spôsobom získal tri zlaté medaily. Gratulovať sa mu poponáhľal aj kráľ Juan Carlos. Skôr, ako dozneli oslavy, sa však zistilo, že v skutočnosti je podvodník: užíval darbeopoetín, ktorý má podobné účinky ako erytropoetín.
4. Tom Simpson. Prvý slávny britský cestný cyklista, majster sveta 1965, má pomník pod provensálskym Mount Ventoux. Horúceho 13. júla 1967 v 13. etape Tour de France doplatil životom na doping v kombinácii s dehydratáciou. Vo vrecku trička mu našli jednu prázdnu a dve plné tuby amfetamínov, ďalšie v hotelovej izbe, ich prítomnosť v tele potvrdila aj pitva. Počas cestnej časovky družstiev na OH 1960 v Ríme na predopovanie amfetamínmi zomrel Dán Knut Jensen.
5.Diego Maradona. Legendárny argentínsky futbalista najskôr dal na svetovom šampionáte 1986 gól "božou rukou", potom 15 mesiacov po pozitívnom teste na kokaín za trest nútene absentoval v talianskej lige a napokon mu na MS 1994 zistili užívanie efedrínu. Drog sa po opakovaných liečeniach (aj na Kube) údajne zbavil, jeho organizmus je však nimi taký zhumpľovaný, že je často odkázaný na lekársku opateru.
6.Floyd Landis. Americký cyklista je prvý v histórii slávnej Tour de France, ktorému odobrali titul víťaza. Z krízy v 16. etape lanského ročníka si v nasledujúcej, ako odhalila analýza jeho dopingovej vzorky, pomohol umelým dodaním testosterónu. Hoci do svojej obhajoby vrazil dva milióny dolárov, Americká arbitrážna asociácia sa mu rozhodla udeliť dvojročný dištanc. Landis ešte nezložil zbrane a obrátil sa na Športový arbitrážny dvor v Lausanne.
7.Dieter Baumann. Nemecký vytrvalec, olympijský víťaz 1992 v behu na 5000 m a dvojnásobný majster Európy (1994 na 5000 a 1998 na 10 000 m) si v závere kariéry, už ako takmer 35-ročný, pomáhal dopingom, proti ktorému dovtedy v rôznych kampaniach vehementne vystupoval: koncom roku 1999 mu dvakrát vo vzorkách zistili norandrostendion. Do dopingovej histórie sa nezmazateľne zapísal rozprávkou, že mu zakázanú látku namiešali do zubnej pasty.
8.Larisa Lazutinová. Ruská lyžiarka, mama sedemročnej Alisy, zažila veľkú slávu na naganských ZOH 1998: vybehala si päť medailí, tri z nich zlaté, a od Jeľcina dostala titul Hrdinky Ruskej federácie. O štyri roky na olympiáde v Salt Lake City prišla potupa, lebo vedci medzičasom prišli na to, ako dokázať darbepoetín, ktorý multimedailistka (na MS získala 14 medailí, z nich 11 zlatých) užívala, podobne ako jej krajanka Oľga Danilovová.
9. Justin Gatlin. Americký šprintér mal problémy už ako 19-ročný: v roku 2001 mu našli v moči stopy amfetamínov. Bránil sa, že pochádzajú z predpísaných liekov proti strate koncentrácie, a napokon stál len rok. Po krátkej slávnej ére (zlato na 100, striebro na 4x100 a bronz na 200 m na OH 2004 a primáty na 100 i 200 m na MS 2005) mu vlani dokázali, že ešte pred vyrovnaním svetového rekordu na 100 m 9,77 si umelo dvíhal hladinu testosterónu a dostal osemročný dištanc.
10. Cotrell J. Hunter. Ťažkotonážny americký guliar, svojho času Jonesovej tútor a potom aj manžel, si zaslúži byť v tomto zozname prinajmenej za to, že je rekordérom v počte pozitívnych analýz v jednej sezóne. Na MS 1997 získal bronz, o dva roky zlato, ale v olympijskom roku 2000 ho štyrikrát pozitívne testovali, pričom hodnoty nandrolónu v jeho moči vždy tisícnásobne prevyšovali povolenú hranicu. Aj on bol jedným z klientov firmy Balco.