Vinohradníci si určite dobre pamätajú kalamitné ročníky s vysokými stratami. Už menej sa hovorí o na prvý pohľad nepriaznivých podmienkach počas vegetácie, ale takmer úplne bez škôd. Počasie býva každý rok iné a nie je ľahké nájsť vhodné porovnania. Vlani bol napríklad veľmi teplý a suchý júl, po ktorom nasledoval nadpriemerne vlhký august a po ňom krásna a dlhá teplá jeseň. V tomto roku bol suchý a teplý júl aj august, potom nasledovali počas troch dní výnimočné zrážky okolo 100 milimetrov a odvtedy až doteraz máme skoré babie leto. Zároveň však treba podotknúť, že bez zrážok v auguste 2006 a v septembri tohto roku by sme mali veľmi suché ročníky podobné roku 2000. Buďme preto vďační aj za takéto, i keď razantné vyrovnanie vlahového deficitu. Pritom po oba roky bol len veľmi slabý výskyt hnitia hrozna. Na prvý pohľad nelogické, ale reálne.
Pozorovania v teréne signalizujú ústup tejto choroby. Pravdepodobne je to spôsobené viacerými faktormi súčasne, ktoré súvisia so zmenou v pestovaní viniča. Dnes je samozrejmosťou nižšie zaťaženie krov, čo prináša väčšiu vzdušnosť vinohradov, silnejší rast letorastov a celkovú vitalitu krov. Bobule preto rastú rovnomernejšie, bez náhlych výkyvov v tvorbe šupky, ktorá môže praskať. Dokonca ani nepravidelné zrážky nespôsobujú ich pukanie.
Podfinancovanie vinohradníctva je zasa príčinou minimalizácie hnojenia, či už priemyselnými alebo organickými hnojivami, teda aj dusíkom, ktorého nadbytok výrazne zvyšuje napadnutie viniča botrytídou. V praxi je častá tiež listová výživa so zameraním sa na vápnik a horčík, ktoré pomáhajú zdravému vývoju viniča.
Netreba zabúdať ani na chemické prípravky na ochranu rastlín, pričom mnohé z nich vykazujú vedľajšie alebo nepriame účinky aj proti plesni sivej.
Pozoruhodný je i pozitívny vplyv choroby na "hrozienkovatenie" bobúľ. Najväčšie skúsenosti s ním majú v tokajskej vinohradníckej oblasti, ale v niektorých ročníkoch sú takéto prejavy aj inde. Opäť ide o zložitú súhru prírodných podmienok, ktoré ťažko definovať a popísať. Stačí spomenúť vlaňajšok, keď boli zdanlivo vhodné podmienky na tvorbu hrozienok, ale vo viniciach ich vzniklo len málo.
Aj v tomto roku počasie čiastočne praje uvedenému procesu, ale hrozienka sa zatiaľ veľmi netvoria. Možno sa tak stane v najbližších týždňoch a dočkáme sa aj hrozienkových zberov. Stanislav Barok