BRATISLAVA. Spomedzi duševných chorôb sú na Slovensku rovnako ako vo svete najrozšírenejšie poruchy nálad. „Najmä depresie,“ hovorí Katarína Čermáková z Ligy za duševné zdravie. U starých ľudí je najrozšírenejšia demencia, najviac Alzheimerova forma.
Úmrtnosť na ňu je siedma najčastejšia príčina v celej populácii a piata najčastejšia u ľudí nad 65 rokov.
Dožívame sa vyššieho veku, a preto pribúda aj ľudí s Alzheimerovou chorobou. Mária Čunderlíková z Centra Memory hovorí, že chorých je viac aj preto, že sa choroba začala diagnostikovať. Pred desiatim rokmi nebol dôvod. Neboli lieky.
Zabúdanie je hlavný prejav
Dôležité je začať s liečbou včas. „Liečba nevylieči chorobu, ale dokáže udržať sebaobslužné činnosti človeka, schopnosť sám sa obliecť či najesť na úrovni, ako keď sa s liečbou začína,“ hovorí Čunderlíková.
Ľudia kľúčový prejav ochorenia – zabúdanie, považujú za bežný prejav starnutia. Môže to byť prejav Alzheimerovej choroby. Treba navštíviť neurológa či psychiatra.
V neurologických ambulanciách v roku 2001 liečili na Alzheimerovu chorobu 1820 ľudí, v roku 2005 už 2885. V nemocniciach a liečebných ústavoch s touto diagnózou v roku 2001 hospitalizovali 76 osôb, v roku 2005 už 180. Slovenská Alzheimerova spoločnosť odhaduje, že chorobou trpí až 50-tisíc ľudí.
Ochorenie postihuje najskôr krátkodobú pamäť, chorý si nespomína, čo sa stalo pred pár minútami, no pamätá si udalosti spred rokov, postupne postihne aj dlhodobú pamäť.
Chorému sa prispôsobte
Centrum Memory má bezplatnú linku. Volajúcich zaujíma, ako môžu chorému pomôcť a do akého zariadenia ho môžu umiestniť. Podľa Čunderlíkovej si musia uvedomiť, že človek s demenciou sa nemôže prispôsobiť okoliu, to sa musí prispôsobiť jemu. Zároveň by mal robiť činnosti, ktoré robil rád, hoci mu to trvá dlho.
Všetky domovy dôchodcov na Slovensku majú pacientov z touto chorobou, no špeciálne pavilóny majú len dva v Bratislave – Jeseň života a Archa. „Donútil nás život, klientov s demenciou Alzheimerovho typu pribúda,“ hovorí Zuzana Koyšová, riaditeľka domova Jeseň života. V pavilóne je 48 pacientov, evidujú 144 žiadostí.
V Centre Memory v Bratislave je denný stacionár plný, chodí tam 20 ľudí. Robia tam tréningy pamäte, čo je hlavná forma prevencie.
Hľadáme liek
Alzheimerova choroba sa vyliečiť nedá, vedci však liek hľadajú. Do výskumu sa zapojil aj Neuroimunologický ústav SAV. Skúma smrtonosné Alzheimerove vlákna. Riaditeľ ústavu Michal Novák spolupracuje s laboratóriom v Cambridge.
„Tam som skonštruoval sondu, ktorá pomohla objaviť hlavnú zložku smrtonosných vlákien, ktoré vsúvajú falošné kódy do prenosu informácií v neurónoch, čo sa prejaví poruchami pamäti.“ V USA sú ročné náklady na liečbu pacientov 80 mld. dolárov. „My si myslíme, že sa nás to netýka,“ hovorí Novák.
(haj)