BRATISLAVA. Sociálna poisťovňa počíta v rokoch 2008 až 2011 s prebytkami. Zo 14 miliárd v budúcom roku by mal prebytok poisťovne postupne narásť na 22 miliárd v roku 2011. Návrh rozpočtu Sociálnej poisťovne včera schválila vláda.
V prebytku by mali skončiť všetky fondy poisťovne s výnimkou dôchodkového. Ten by mal v roku 2008 dosiahnuť deficit 797 miliónov korún, v roku 2009 už 13 miliárd, o rok neskôr 27 miliárd a v roku 2011 až 36 miliárd korún. Dlhy sa do roku 2010 vykryjú prevodom peňazí najmä z privatizácie SPP.
Hospodárenie Sociálnej poisťovne by malo skončiť s miernym prebytkom aj podľa metodiky ESA 95, ktorá nezahŕňa prevod peňazí z minulých rokov.
Prehodnotia sa odvody?
¶Premiér Fico sa viackrát vyjadril, že rozdelenie dôchodkových odvodov pre II. pilier vytvorilo schodok viac ako 26 miliárd korún v Sociálnej poisťovni. „Musíme z nich vyžmýkať, čo sa dá,“ povedal na adresu dôchodkových spoločností.
Sociálna poisťovňa vo svojej správe uviedla, že deficit dôchodkového poistenia by bolo možné v roku 2008 vykryť z prebytkových fondov, no legislatíva to neumožňuje. Ministerstvo práce včera informovalo, že tento problém už rieši novela zákona o sociálnom poistení, ktorá je v parlamente.
Návrh rozpočtu Sociálnej poisťovne je podľa odborníka na dane a odvody Jozefa Mihála ukážkou toho, ako premiér manipuluje s ľuďmi, keď hovorí o deficitnom dôchodkovom fonde. „Nehovorí už o tom, že ten sa vykrýva z iných, prebytkových fondov,“ povedal Mihál. Podľa neho je načase prehodnotiť výšku percenta odvodov do jednotlivých fondov.
Súhlasí s tým aj šéf sociálneho výboru za HZDS Jozef Halecký. Podľa neho by sa mali znížiť sadzby v prebytkových fondoch v prospech dôchodkového.
„Riešenie tejto otázky bude obsiahnuté v takzvanej veľkej novele, ktorej účinnosť ministerstvo predpokladá od 1. januára 2009,“ povedala hovorkyňa rezortu práce Oľga Škorecová.
RÚZ vyzvala na odbornú diskusiu
Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) požaduje stiahnuť z parlamentu návrh novely dôchodkových zákonov. Odvoláva sa aj na správu Medzinárodného úradu práce. Podľa nej medzinárodní experti nemajú z ministerstva práce k dispozícii údaje, z ktorých by bolo možné odhadnúť vývoj v dôchodkovom systéme. Organizácia preto odporúča vytvoriť tripartitnú pracovnú skupinu, ktorá by vypracovala finančnú analýzu systémov sociálneho zabezpečenia. „Až na základe týchto odborných výstupov by malo ministerstvo vypracovať a predložiť legislatívne návrhy,“ povedal prezident RÚZ Marián Jusko.