Humberto Baena mal dvadsaťštyri rokov, keď ho popravili. Bol jednou z posledných obetí Francovho režimu. V zinscenovanom procese ho obvinili, že zabil policajta. Podľa jeho sestry Flor však len nesúhlasil s politikou generála Francisca Franca, napísal denník Guardian.
Španieli sa teraz konečne dočkajú odškodnenia za krutosti, ktoré boli na mnohých z nich spáchané počas občianskej vojny v rokoch 1936 - 1939 a následnej takmer štyridsaťročnej diktatúry generála Franca.
Už žiadne sochy Franca
Po mesiacoch vyjednávaní sa nový zákon o odškodnení obetí frankizmu blíži do konečnej podoby. Napriek konzervatívnej opozícii, ktorá so zákonom nesúhlasí, by ho mal parlament koncom mesiaca schváliť.
Ľavicový premiér José Luis Zapatero už vlani vyhlásil takzvaný „rok ozdravenia historickej pamäti“.
Opozícia však premiéra obvinila, že návrhom zákona, ktorý dal do parlamentu v stredu večer, rozdeľuje spoločnosť a hrá zbytočné politické hry s minulosťou. Časť Španielov by totiž na Francovu éru najradšej zabudla.
Zapatero naopak vyhlásil, že zákon o odškodnení obetí je jednou z hlavných priorít jeho vlády. Našiel už údajne dostatok hlasov medzi menšími politickými stranami, ktoré zákon podporia.
Jeho posledná verzia predpokladá nielen odškodnenie postihnutých osôb a pozostalých, ale aj odstránenie akýchkoľvek symbolov frankizmu z verejných miest.
Podľa denníka El País budú všetci starostovia miest povinní postarať sa o odstránenie týchto symbolov. Rovnako budú musieť premenovať všetky ulice, ktoré svojím názvom pripomínajú Francov režim.
„Odstránenie sôch a názvov ulíc je na mieste. Od konca diktatúry ubehlo viac ako tridsať rokov. Neviem si predstaviť, že by napríklad v dnešnom Nemecku niekde stála socha Hitlera,“ povedal pre SME španielsky historik Pablo Sanchéz Peréz.
Po schválení zákona by mali byť všetky súdne procesy z čias Francovho režimu vyhlásené za ilegálne. Tiež by mali vzniknúť verejné fondy, z ktorých by sa financovalo odhaľovanie masových hrobov, identifikácia obetí a ich opätovné pochovávanie.
Pravica: Radšej zabudnime
S tým však nesúhlasí opozičná Ľudová strana. Tvrdí, že oživovať minulosť je zásadná chyba. Demokratizácia krajiny po Francovej diktatúre bola totiž založená na takzvanom pakte zabudnutia, a preto sa podľa ľudovcov v minulosti netreba hrabať.
„Vtedy to bolo dôležité. Všetky strany sa pri pokuse o znovunastolenie demokracie museli dohodnúť, že o minulosti nebudú hovoriť. Dnes však dozrel čas, aby sa o občianskej vojne znovu hovorilo,“ myslí si historik Peréz.
Frankizmus
Občianska vojna, v ktorej medzi sebou bojovali republikáni a neskorší frankisti, trvala od roku 1936 do roku 1939.
O život prišlo pol milióna ľudí a rovnaký počet musel opustiť krajinu.
Po víťazstve vo vojne prevzal generál Francisco Franco moc. Počas jeho diktatúry prišli o život tisícky ľudí.
Oponenti režimu skončili vo väzení, v koncentračných táboroch alebo pracovali ako otroci na budovaní štátu.
Francova éra sa vyznačovala represiami a despotickou vládou diktátora. Zároveň však Španielsko zažilo „hospodársky zázrak“ a ekonomika krajiny rástla.
Franco zomrel v roku 1975.