Pije sa na výletoch, skúšajú to aj v škole

Pitie školákov alebo ich učiteľov nie je jednoduché odhaliť, na verejnosť sa dostanú len výnimočné prípady.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - JÁN KROŠLÁK)

Alkohol je pre školákov často väčšou hrozbou ako iné drogy. "Každoročne zomiera na otravu alkoholom niekoľko desiatok mladých ľudí, ktorí nie sú zvyknutí piť. Je to omnoho viac ako na predávkovanie drogami. Bolo medzi nimi už aj 11-ročné dieťa," povedal Ľubomír Okruhlica, šéf bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí. Podľa Okruhlicu môže návyk na popíjanie alkoholu vzniknúť už v nízkom veku.

Odvážlivci priniesli fľašky aj do školy

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počet sťažností na požívanie alkoholu žiakmi sa zvyšuje, hovorí školský inšpektor Štátnej školskej inšpekcie Ľuboš Tužinský. K požívaniu alkoholu najčastejšie dochádza na výletoch, exkurziách či lyžiarskych výcvikoch, ale aj priamo v škole. O požívaní alkoholu žiakmi sa inšpekcia dozvie až zo sťažností, ktoré píšu rodičia, ak je žiak sankcionovaný za požívanie alkoholu výchovným opatrením alebo zníženou známkou zo správania. Za vyše pol roka tohto roku prišlo osem sťažností na alkohol, vlani ich bolo desať. Inšpekcia prešetrením sťažnosti napríklad zistila, že v januári tohto roku počas prestávok, na hodine chémie i na WC počas vyučovania pilo dvadsaťdva žiakov Základnej školy vo Veľkom Rovnom alkohol, ktorý priniesli do školy dvaja žiaci v plastových fľašiach od malinovky.

SkryťVypnúť reklamu

Školský sociálny pracovník Peter Lengyel z Považskej Bystrice potvrdzuje, že k pitiu dochádza aj počas vyučovania. "Aj keď sa väčšinou alkohol objavuje na branných cvičeniach či výletoch, nájdu sa aj odvážlivci, ktorí si zvyknú hrknúť dokonca aj v škole. Alkohol v škole sme vlani našli úplne náhodou, a to tak, že niekto zakopol o sklenenú fľašku v neupratanej taške. Vtedy sme objavili aj nejaké pivo, víno, dokonca tvrdý alkohol. Nie je zriedkavosťou, že fľašky sa nachádzajú vo výlevkách na záchodoch, mali sme už aj prípady maskovania alkoholu zafarbeným sirupom vo fľaškách od nápoja jupík," hovorí.

Problém rodičov?

Máloktorému riaditeľovi bolo pri tejto téme do reči. Len neradi priznávali, že už s niečím podobným prišli do kontaktu. Pokusy s alkoholom sa najčastejšie dejú na lyžiarskych kurzoch či školských výletoch. Zo tri prípady sa stali aj študentom žilinského Gymnázia na Varšavskej ceste. Riaditeľka hovorí, že vtedy bez kompromisu musia prísť po študenta rodičia, o ďalšom postihu sa hovorí až po vyšetrení prípadu.

SkryťVypnúť reklamu

Veľa škôl už aktivity, ako sú výlety, lyžovačky, úplne obmedzilo. Riaditelia hovoria, aby si deti ustrážili ich rodičia. Toho názoru je aj riaditeľka Základnej školy na Námestí Štefana Kluberta v Levoči Štefánia Miková. Podľa nej majú skúsenosti s alkoholom už osem-, deväťročné deti. "V škole sme alkohol ešte nenašli a čo sa deje mimo nej, je už problém rodičov," hovorí riaditeľka.

Podporuje ju aj riaditeľ bratislavskej Základnej školy na Gessayovej ulici Bohuslav Dilhof. Aj jeho škola minimalizovala rôzne druhy výletov, najmä u ôsmakov a deviatakov.

Učitelia sa týchto akcií boja. Deviataci či ôsmaci sa veľakrát na požitie alkoholu dopredu cielene pripravia. Študenti majú zakotvené v školskom poriadku, že na aktivitách organizovaných školou je zakázané požívať alkoholické nápoje. V prípade, že dôjde k jeho porušeniu, hrozí im znížená známka zo správania. Zákon na ochranu osobnosti však učiteľom neumožňuje, aby dali žiakom fúkať, bez povolenia rodičov im nesmú prezerať osobné veci.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľa martinského Gymnázia J. Lettricha Igora Liba viac ako pitie v škole trápi téma "alkohol a voľný čas" študentov. "Medzi študentmi sa stalo módou tráviť voľný čas v reštauračných zariadeniach rôzneho druhu, najmä v piatok v popoludňajších a večerných hodinách. Je to často spojené s biliardom, bowlingom, ale určite vo veľkej miere aj s alkoholom. Má do tohto vstupovať škola? Myslím si, že je to v kompetencii rodiny, ale mám obavy, že tu je veľká tolerancia."

Učitelia nejdú vždy vzorom

Pijú však nielen žiaci, ale aj učitelia. Školská inšpekcia eviduje napríklad dokonca aj prípad, keď bol učiteľ vylúčený z výletu pre opitosť už pri nástupe do autobusu. "Opitosť učiteľov na mimoškolských akciách vychádza najavo len pri mimoriadnych udalostiach, pretože ak sa aj rodičia sťažujú, dodatočne dokázať požívanie alkoholu je veľmi ťažké," hovorí inšpektor Tužinský.

SkryťVypnúť reklamu

Od 1. júla 2006 platí zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, ktorý dáva inšpektorátom práce právo a riaditeľom škôl ako zamestnávateľom povinnosť kontrolovať zamestnancov, či nie sú v pracovnom čase pod vplyvom alkoholu. Národný inšpektorát práce zistil za minulý a tento rok v školstve zatiaľ osem porušení zákona, pri ktorom zistili alkohol na pracovisku. Podľa hovorkyne inšpektorátu Slavěny Vorobelovej sa najviac porušení, päť, týkalo základných škôl.

Pitie sa skôr ututláva

Problém je však aj s prístrojmi na zisťovanie alkoholu. Kvalitný stojí rádovo desiatky tisíc korún a na to školy nemajú.

Bratislavský riaditeľ Dilhof má staršiu skúsenosť s učiteľom, ktorý mal na vyučovaní vypité. S učiteľom, ktorý porušil pracovnú disciplínu a pod ťarchou argumentov dvoch svedkov to priznal, škola rozviazala pracovný pomer.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek ojedinelým prípadom odhalení však platí, že pitie sa v školách obchádza mlčaním. "Tendencia škôl je skôr ututlať takéto prípady, nikto sa nebude chváliť, že žiaci či učitelia pijú. K medializovaným prípadom prichádza iba vtedy, keď ide o nejakú mimoriadnu udalosť, vtedy to prepukne." hovorí inšpektor Tužinský.

Sťažnosti na pedagógov

Zo sťažností na požívanie alkoholu učiteľmi, ktoré prišli na Štátnu školskú inšpekciu

Po dôkladnom zvážení sme sa rozhodli podať sťažnosť na dve učiteľky, ktoré sa opili počas dvojdňového výletu. Ich správanie a morálka sa nezhodujú s osobnosťou učiteľky. Je trápne, keď dieťa príde z výletu a oznámi: na výlete sme sa mali dobre, len učiteľky boli opité. (z listu rodičov)

SkryťVypnúť reklamu

...je vrchol, aby učiteľ prišiel na vyučovanie rovno z pohostinstva podgurážený alkoholom a hneď začal fackať žiakov. Dozor vykonával tak, že sedel pri stole a v ruke mal pivo. (z listu rodiča)

Len čo sme prišli do školy ako predsedovia maturitných komisií, už nám núkali pohárik, na obed znova, na konci znova. Pijani si aj pri nových maturitách prídu na svoje. (z listu učiteľky)

Naša zborovňa sa v priemer raz za týždeň mení na krčmu. Oslavy sa začínajú už doobeda, o pol jednej by už všetci pijani nafúkali. Vedenie, keď ide okolo, sa usmieva a niekedy si aj vypije. (z listu učiteľky)

Čo hovorí zákon

Trestný čin spácha:

Kto sústavne alebo vo väčšej miere podáva osobám mladším ako 18 rokov alkoholické nápoje. Trest je odňatie slobody na jeden rok alebo pokuta.

SkryťVypnúť reklamu

Priestupok spácha:

Kto úmyselne umožňuje požívať alkoholický nápoj alebo užívať iné návykové látky osobe mladšej 18 rokov, ak tým ohrozuje telesný alebo mravný vývoj. Trestom môže byť pokuta do päťtisíc korún.

Prvý kontakt s alkoholom

  • priznáva až 70,3 percenta žiakov 2. stupňa základnej školy vo veku 10 až 15 rokov,
  • ako druh požitého alkoholu žiaci najčastejšie uvádzajú víno, pivo, tvrdý alkohol a likéry,
  • u dievčat má dominantné postavenie víno,
  • u chlapcov prevažuje pivo, následne víno a tvrdý alkohol.

(zdroj: prieskum Ústavu informácii a prognóz v školstve na výskumnom súbore 516 respondentov)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 703
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 492
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 509
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 492
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 504
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 013
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 181
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu