Šešťtýždňové ragbyové šialenstvo pomaly vrcholí. Z dvadsiatky tímov, ktoré od 7. septembra rozbehli v Paríži a Cardiffe boj o titul majstra sveta, zostali štyria najlepší.
Alebo najšťastnejší? Víkendové semifinále sa už netýka favorizovaných Novozélanďanov, ktorých predzápasový rituálny tanec haka videl vari už celý svet. Hoci vo štvrťfinále viedli víťazi premiérových MS v roku 1987 nad domácimi Francúzmi už 13:0, prehrali 18:20.
Rovnaké ako smrť
„Zasiahlo nás to rovnako ako smrť,“ cituje idnes.cz sklamaného rugbistu Nového Zélandu Antona Olivera.
Denník New Zealand Herald ich zaradil do kategórie najväčších „loserov“ histórie, kam patrí napríklad i Češka Jana Novotná, ktorú v roku 1993 len niekoľko lôpt delilo od triumfu vo Wimbledone nad Steffi Grafovou. A to protinožci netušili, že v ďalšom štvrťfinále podceňovaní Angličania po výsledku 12:10 vypoklonkujú zo šampionátu aj Austráliu. „Bol niekedy v Austrálii a na Novom Zélande horší deň v dejinách ragby? Asi nie,“ pýta sa a hneď si i odpovedá denník Sydney Morning Herald.
Kým jedni smútia, iní sa nevedia nabažiť úspechu. Na zajtrajšie semifinále Francúzsko – Anglicko sa do Paríža chystá 40tisíc ragbyových fanúšikov hostí.
Pumy sa dotkli nebies
Na rovnakom mieste, ale o deň neskôr, si to o druhú finálovú miestenku rozdajú favorizovaní Juhoafričania s prekvapením turnaja Argentínou.
Druhá najväčšia juhoamerická krajina prežívala extázu už po nedeľňajšom štvrťfinálovom postupe cez Škótsko (19:13). Jeden z členov vlády označil deň víťazstva za najkrajší v histórii krajiny. „Prežili sme chvíle, ktoré si za žiadne peniaze sveta nemôžete kúpiť. Bolo to ohromné. Ako dotknúť sa nebies,“ vyznal sa jeden zo strojcov úspechu púm, ako tímu hovoria, Horacio Agulla.
Argentínčania ešte nikdy JAR nezdolali. „Keď už sme tak ďaleko, tak skúsime uspieť aj v zostávajúcich dvoch kolách. Nechce sa nám prestať snívať. Ragby milujeme. Je to vášeň na celý život,“ dodal.
Keď rozhoduje vietor
U nás ragby príliš veľkú popularitu nemá, no hráva sa po všetkých kútoch sveta: v zamrznutých končinách severnej Kanady, austrálskom buši i namíbijskej púšti, kde silný vietor fúka hráčom piesok do očí.
„Vie dosiahnuť aj rýchlosť dvesto kilometrov za hodinu. A často si s loptou robí, čo chce. My sme si už zvykli. Aj preto doma málokedy prehráme,“ povedal s úsmevom pre Reuters Romeo Rieth z namíbijského klubu Oceans Swallows.
Chlieb v tvare šišky
Predchádzajúci ragbyový šampionát v Austrálii v roku 2003 navštívilo 1,8 milióna divákov. Tohto roku budú čísla pravdepodobne vyššie.
Terajších organizátorov hystéria inšpirovala. Okrem bielizne, pánskej kozmetiky či manžetových gombíkov si záujemcovia v parížskej pekárni mohli dokonca objednať špeciálny chlieb v tvare ragbyovej šišky.
Ragby je čoraz populárnejšie aj vo Francúzsku. V rebríčku popularity skončilo hneď za futbalom. Kalendára s fotografiami najväčších hviezd základnej pätnástky (toľko hráčov tvorí jeden tím) sa podľa správy ČTK predalo 180 000 kusov. Nakoľko zavážil fakt, že ragbisti na sebe nemali nič, už agentúry mlčia.
|