BRATISLAVA. Vláda neplní svoje programové vyhlásenie, tvrdia zdravotne postihnutí ľudia, ich asistenti a rodinní príslušníci.
„Slová vlády sa rozchádzajú s činmi,“ píše sa v liste, ktorý podpísalo takmer 30 z nich. Ďalšie podpisy pribúdajú.
Vláda vo svojom programe sľúbila, že bude zdravotne postihnutým venovať osobitnú pozornosť a vynasnaží sa zlepšiť finančnú situáciu ich opatrovateľov. Namiesto toho podľa Ľudmily Gričovej z Centra samostatného života stále platia reštrikčné zákony, ktoré v roku 2003 zastavili rast príspevkov.
V roku 2002 mali opatrovatelia postihnutých príspevok 6485 korún, v roku 2003 ho vláda znížila na 6000 korún a odvtedy sa nezvyšoval. Podobne sa zastavila hodinová mzda pre osobného asistenta na 55 korunách za hodinu, čo podľa Gričovej spôsobuje, že túto prácu nechce nikto robiť a zdravotne postihnutí ostávajú bez pomoci.
Zmeny len plánujú
Gričová pripomína, že minulá vláda pred voľbami pripravila nový zákon o náhradách, no už ho neprerokovala.
Súčasná ministerka práce zo Smeru Viera Tomanová tiež takýto zákon pripravila, organizácie ho pripomienkovali, no Tomanová ho nepredložila vláde, naopak, požiadala, aby vláda túto jej povinnosť vyškrtla z úloh na tento rok.
Dôvodom podľa jej hovorkyne Oľgy Škorecovej je snaha „vyvinúť maximálne úsilie na dosiahnutie zhody už v štádiu prípravy zákona medzi samosprávou, organizáciami pôsobiacimi v oblasti sociálnych služieb a mimovládnymi organizáciami“. Ministerstvo pritom stále opakuje, že príspevky zvýši pri schválení zákona.
Keďže Tomanová podľa organizácií nekoná, požiadali o pomoc premiéra Roberta Fica, ktorý na ich list neodpovedal. Hovorkyňa Silvia Glendová povedala, že ho postúpil Tomanovej, lebo ide o jej právomoci. Tomanová sa chce s organizáciami stretnúť a hľadať riešenia.
Zdraželi vozíky
Vláda urobila jednu zmenu – od októbra sa znížila suma, ktorú pri kúpe vozíka hradia zdravotné poisťovne. „Doteraz bola dostupná väčšina vozíkov a doplácalo sa len za športové, dnes je hradený základný typ, ktorý váži aj 20 kilogramov,“ hovorí Gričová. Kto chce aspoň odľahčený vozík, doplatí najmenej 10-tisíc. Ministerstvo zdravotníctva v zmene nevidí problém, podľa Evy Slovákovej z tlačového odboru sú v každej skupine pomôcok také, ktoré sa plne hradia z poistenia – z vozíkov je to 9 mechanických a 14 elektrických.