Zomrel mi manžel. Deti ma tlačia, aby som v rámci dedičského konania už teraz na ne prepísala dom. Potrebujú ho založiť do banky, aby si mohli zobrať hypotéku. Čo mám spraviť, aby som mala istotu, že ma neskôr nevysťahujú?
Čitateľka z Bratislavy
Máte dve možnosti, ktoré sú však prekážkou toho, aby deti mohli dom založiť na účel získania úveru.
Prvá možnosť je, že v rámci dedičského konania sa vyrovnáte s vašimi deťmi dedičskou dohodou, v ktorej im síce prenecháte dom do vlastníctva, ale súčasne budete trvať na tom, že sa v dohode zriadi takzvané vecné bremeno vo váš prospech – to znamená, že v dedičskej dohode bude uvedené, že síce prenechávate dom ostatným dedičom do vlastníctva, ale súčasne máte právo doživotného užívania k tejto nehnuteľnosti.
Problém s vecným bremenom
Vecné bremeno v právnom jazyku znamená , že vlastník nehnuteľnej veci (napr. domu, bytu, záhrady) je povinný vo väzbe na túto nehnuteľnosť niečo strpieť, niečo sám konať alebo sa nejakého konania zdržať.
Vo vašom prípade deti ako vlastníci budú musieť strpieť, že budete v dome naďalej žiť až do vašej smrti. Vaše právo užívania však musí byť ako vecné bremeno zapísané na liste vlastníctva v katastri nehnuteľností. To znamená, že vaša dedičská dohoda aj s právom vecného bremena vo váš prospech musí byť zaevidovaná v katastri nehnuteľností.
Až vkladom, resp. zápisom do katastra nadobudnete právo užívania ako právo zodpovedajúce vecnému bremenu. Vaše právo užívania domu zanikne potom len vašou smrťou.
Vecné bremeno však bude samozrejme prekážkou toho, aby banka akceptovala dom ako zabezpečenie na získanie hypotéky.
Založenie iba so súhlasom
Druhá možnosť je, že v dedičskom konaní nedôjde k dohode dedičov, ako sme uviedli vyššie a vy nebudete súhlasiť s návrhom, že deťom prenecháte dom. V takom prípade sa vyrovná dedičstvo podľa zákona (pokiaľ váš manžel nezanechal závet), takže budete dediť spolu s deťmi a stanete sa podielovými spoluvlastníkmi domu. Na založenie domu bude potom potrebný váš súhlas.
Bude na vás, či toto riziko podstúpite, lebo v prípade nesplácania úveru o dom môžete prísť. Nepoznám však do podrobna situáciu u vás v rodine ani účel hypotéky.
Banky však ponúkajú viaceré možnosti hypotekárneho úveru – pokiaľ chcú deti použiť hypotéku na kúpu domu alebo bytu, môžu ručiť aj priamo kupovanou nehnuteľnosťou, nemusia pri tom použiť váš rodičovský dom.
Podielu sa nevzdávajte
Moja rada preto znie: nevzdávajte sa svojho podielu na dome. Prvá zmienená možnosť - zriadenie vecného bremena v podobe práva doživotného užívania - totiž nevyrieši situáciu vašim deťom, ako sme uviedli vyššie, hoci by pre vás znamenala istotu, že vás nemôžu vysťahovať.
Advokátska kancelária JUDr. Tatiana Mazancová
www.mazancova-lawoffice.sk
Autor: Tatiana Mazancová