Jedenásť rumunských básnikov predstavilo osobne svoju tvorbu v jedenástich slovenských mestách.
Pre väčšinu slovenských čitateľov je rumunská tvorba aj dnes veľkou neznámou – jedinou výnimkou je azda dramatik Eugéne Ionesco. Je to škoda, pretože poetika rumunských tvorcov sa vyznačuje silnou emocionalitou, spontánnosťou a schopnosťou vnímať proces písania ako hru i posolstvo.
Dôkazom toho sú rumunskí básnici Mircea Petean, Vasile Baghiu, Traian Stef, Ioan Petras, Zoltán Király, Hanna Bota, Casian Maria Spiridon, Anamaria Kinde, Angela Baciu, László Szűcs a Zsolt Karácsonyi, ktorí počas uplynulých dvoch týždňov predstavili svoju tvorbu osobne v jedenástich slovenských mestách. Stretávali sa s priaznivcami písaného slova a diskutovali so študentmi v školách v duchu svojich predstáv o literatúre ako životaschopnom organizme.
Autori predstavujú vyzreté tvorivé osobnosti s originálnym rukopisom a pohľadom na svet i dianie v ňom. O slovo sa začali, respektíve mohli začať intenzívne hlásiť po zmene politického režimu koncom osemdesiatych rokov minulého storočia a medzičasom sa zaradili medzi výrazné postavy súčasnej rumunskej literatúry.
Viacerí z nich sa venujú aj prozaickej a dramatickej tvorbe či publicistike, pôsobia ako šéfredaktori alebo redaktori literárnych a kultúrnych časopisov, vydavatelia a organizátori literárnych festivalov a tvorivých dielní v Rumunsku aj v zahraničí.
Na návštevu rumunských básnikov by mali v priebehu niekoľkých týždňov nadviazať dve antológie rumunskej poézie v slovenskom aj v maďarskom preklade.
Autor: Jitka Rožňová (Autorka je literárna kritička)