Frankfurt nad Mohanom 8. októbra (TASR) - Rekordnou účasťou okolo 7300 vystavovateľov zo 110 krajín, vrátane Slovenska, sa môže pochváliť v tomto roku najväčšia prehliadka literatúry planéty - Frankfurtský knižný veľtrh, ktorý v utorok večer slávnostne otvoria a od stredy sprístupnia odbornej verejnosti.
Na podujatí, ktorého ostatné dva víkendové dni (13.-14. októbra) sú určené laickej verejnosti, sa očakáva celkove asi 300 000 návštevníkov. Čaká na nich okolo 380 000 exponátov.
Slovenský stánok bude umiestnený opäť v susedstve stredoeurópskych vystavovateľov a najnovšiu produkciu v ňom vystaví viac ako 30 našich vydavateľov. Kompletná expozícia sa po skončení veľtrhu presunie do Stuttgartu, kde bude v novembri vystavená na Týždňoch knihy, kde bude Slovensko čestným hosťom.
V rámci frankfurtského veľtrhu predstaví 10. októbra Anton Hykisch nemecké vydanie svojho románu Čas majstrov, a to na fóre Fiction and Non-fiction, pričom prečíta i ukážku zo svojej novinky Spomeň si na cára.
O dva dni neskôr sa v slovenskom stánku uskutoční prezentácia Literárnej antológie krajín V4, ktorú v tom istom čase predstavia aj na stretnutí ministrov kultúry krajín V4 v Bratislave. Antológiu uvedie Alexander Halvoník, riaditeľ Literárneho informačného centra (LIC), ktoré bolo garantom vydania slovenskej časti antológie.
Populárna autorka detskej literatúry Gabriela Futová sa s ukážkou svojej knihy Hľadám lepšiu mamu predstaví 14. októbra na Detskom fóre veľtrhu. Malí čitatelia budú mať možnosť zúčastniť sa aj na výtvarnej tvorivej dielni s prekladateľom Mirkom Kraetschom a ilustrátorom Jurajom Baloghom.
O rámcový program veľtrhu, ktorého čestným hosťom je tentoraz Katalánsko i jeho kultúra a ústrednou témou vzdelávanie, sa postará celý rad ďalších pozoruhodných akcií za účasti významných literárnych osobností, ako aj hostí z ďalších oblastí verejného a spoločenského života.
Budú medzi nimi napríklad nemecký laureát Nobelovej ceny za literatúru Günter Grass, ale aj jeho taliansky kolega Umberto Eco, ktorého preslávil román Meno ruže, americký spisovateľ Richard Ford, niekdajší šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer, herec Robert Atzorn, či britský zoológ, humanista a ateista Richard Dawkins. Iba z Katalánska očakávajú vo Frankfurte nad Mohanom takmer 150 literátov.