Oheň z dreva bol prvým vykurovacím médiom ľudských obydlí a hoci sa civilizácia chvíľu tvárila tak, že voňavé drevo vytlačí z našich domov, nastala dnes renesancia tohto spôsobu kúrenia. Renesancia spôsobu kúrenia priniesla aj návrat tradičných stavieb, ktoré oheň zväzovali, vymedzovali mu miesto tak, aby neničil, ale slúžil. Kozubov, kachlí a piecok.
Ožili staré peterky
Ešte niekoľko rokov nazad by ste zrejme mohli ťažko očakávať, že sa na mnohých miestach stretnete s takým širokým sortimentom kachľových pecí a kozubových vložiek ako dnes. Niektorí staromilci síce kúrili v kozuboch vo víkendových chalupách, ale funkčných kachľových pecí nebolo veľa. Dnes však tento spôsob kúrenia (a nie len estetického doplenia interiéru) dostáva znovu zelenú. Ožívajú aj staré dobré peterky, ktoré donedávna hrdzaveli v šopách a na smetiskách; niektoré doslova, pretože ich nadšenci starého haraburdia očistili od hrdze, ponatierali a opravili tak, aby mohli zase slúžiť svojmu účelu. Ale aj ich mladší bratia (s modernejším dizajnom) stoja spôsobne v halách baumaxov a čakajú, kým v nich niekto rozkúri.
A pretože dnes je doba supermarketov, rýchlych hotových riešení, stačí len prísť, kúpiť a kúriť. Veľkostí a typov rôznych farieb a štýlov je viac ako dosť. Niekedy nestačí prísť, kúpiť a kúriť
Ale práve preto, že kúrenie drevom znovu začína byť zaujímavé aj v elektrifikovaných oblastiach, dostávajú s k slovu znova aj kachliari. Tí dnes zažívajú doslova boom. Ich služby vyhľadávajú ľudia, ktorí si môžu dovoliť investovať, ktorí myslia dopredu, pretože o kúrení drevom niečo vedia. "Veľa ľudí príde najmä preto, že im ide skôr o dizajn, ako o kúrenie. Kozub alebo pec považujú len za alternatívu k elektrine alebo plynu, prípadne v ňom chcú kúriť na jar a na jeseň," hovorí kachliarka Dáša Gejdošová. "Ale mnohí po prvých konzultáciách podriadia dizajn funkčnosti. Dá sa všeličo skombinovať, ale vždy za cenu ústupkov - podobne ako v manželstve."
Paradoxne je niekedy problémom práve to, že ľudia už niečo o funkcii a možnostiach kachľových pecí či kozubov vedia. Prídu s dizajnovým obrázkom z časopisu a chcú práve také riešenie. Ich predstavy sa však nedajú vždy bezo zbytku splniť.
Chcete mať v peci hada alebo okienko?
"Postaviť sa dá všetko, ale výkon, účinnosť a využitie je už o niečom inom. Je to ako keby ste si kúpili práčku a chceli v nej umývať riad," vysvetľuje Dáša Gejdošová.
Kedysi sa robili kozuby, ktoré vykurovali jednu miestnosť, potom prišli rozvody, ktorými sa dalo vykúriť niekoľko miestností, ale dnes sa už technológie posunuli ďalej. "Ľudia, nové technológie nepoznajú - zostali sme kdesi pri rozvodoch," hovorí Gejdošová. "Ale dnes už poznáme nové funkcie aj materiály. Ľudia sa však orientujú často podľa časopisov a želajú si niečo, čo nebude fungovať. V zahraničí sú napríklad pomerne populárne hypokausty a tak príde klient z obrázkom z nemeckého časopisu - krásna hladká pomarančová stena kombinovaná s obkladom z kameňa, bez mriežok. To je hypokaust, ale klient si želá mať takéto riešenie pre teplovzdušný krb. Lenže hypokaust je uzatvorený systém, v ktorom nesmie byť žiadna štrbina a teplovzdušný krb funguje na inom princípe. Alebo chce niekto akumulačnú pec s otvoreným ohniskom, a to sa tiež nedá, pretože tieto dva systémy sa navzájom vylučujú."
Je skutočne dobré poradiť sa s kachliarom čo najskôr. Mnohí ľudí totiž neskôr zistia, že "dostali" niečo, čo nechceli - práve preto, že vedeli o fungovaní kozubov a kachlí niečo, ale nie dosť.
"Príde napríklad človek, že si dal postaviť teplovzdušný kozub a teraz má problémy, pretože má alergické dieťa. Lenže teplovzdušný krb bude vždy víriť vzduch a zvyšovať prašnosť v priestore," vysvetľuje Gejdošová. "Pre takýto prípad sú vhodnejším riešením napríklad akumulačné kachle, ktoré vydávajú sálavé teplo." Majstra treba počúvať
Niekedy sa stane, že stará "dobrá pec" začne tancovať - možno bola zle postavená, možno bolo zle nadimenzované ohnisko, ale možno sa do nej len priveľa nakladalo.
"Ľudia by skutočne mali dodržiavať pokyny ako prikladať, koľko prikladať a ako kozub alebo kachle čistiť a ošetrovať. Inak im nebudú dobre slúžiť," upozorňuje Dáša Gejdošová. "Mám s tým skúsenosti najmä ako žena, keď chcem ľuďom poradiť ako kachle ošetrovať a čím kúriť, pozerajú na mňa, akoby som spadla z oblakov. Ale veď aj na elektrickú rúru máte manuál."
Každá kachľová pec je malé dielo - tvrdí Dáša Gejdošová. A kachliari si svoje dielo vážia a chcú, aby vytrvalo a poskytovalo dobré služby svojim majiteľom.