Dizajnérsky svet práve na tento fenomén už dlhšie poukazuje a snaží sa nájsť riešenia eliminujúce negatívne vedľajšie účinky materiálov, ktoré vytvárajú v interiéri echo efekt (ozvena krokov, hlasov, hudby a ďalších zvukov v domácnosti), vyžarujú chlad zo stien či podlahy a len málo sa podieľajú na pocite útulnosti, pohodlia, či bezpečnosti.
Mäkko pod nohami
Žiaľ, vplyv na dizajnovanie domácnosti má aj nedávno sa nastúpený, avšak čoraz markantnejší faktor - a tým je rozširujúce sa percento alergických ochorení. Prach, roztoče a rôzne nečistoty sa z vydláždených stien a podláh určite odstraňujú jednoduchšie a dokonalejšie ako z textílie. Ak však máme šťastie a alergia nás netrápi, doprajme si mäkko a teplo.
Koberce typu "od steny k stene" sú v súčasnosti takmer vyhynutým druhom. Ak aj sú žiadané, prihliada sa na úspornosť a praktickosť údržby. V obľube sú však najmä typy behúňov, krátkych koberčekov pod nohy ku kreslám, gaučom, k posteliam a pod stoly, teda všade tam, kde sú nohy dlhšie v statickej polohe. S postupujúcimi technológiami a najmä obľubou podlahového kúrenia stráca však koberec svoju funkčnosť zatepľovania, zostáva najmä jeho schopnosť vylepšovať nežiaducu akustiku v domácnosti.
Aby nás nebolo počuť
Osud opakovaného zatratenia a znovuobjavovania kobercov zdieľajú aj nástenné poťahy. Textilné, papierové, umelohmotné, hojne používané v baroku, v období biedermeieru, vytlačené "valčekom" 50. rokov, podomácky odstraňované z panelákových bytoviek a nahrádzané bielou stierkou, sú opäť na scéne. Posledných pár rokov sa vracajú nielen do domácností, ale používajú sa výrazne aj ako súčasť florálneho módneho hitu, napríklad do hotelov. Architekti aktuálne otvoreného hotela Talk v Štokholme, postavenom pri výstavisku, kde sa koná jedna z najväčších dizajnérskych svetových prehliadok, vsadili na útulnosť, pohodlie a pocit tepla aj tam, kde je miesto odpočinku na pár týždňov, či dní. Steny hotelovej haly sú plné kvetov a tapety v izbách majú niečo z útulia babičkinho náručia.
Tapety zútulňujú priestor, a ak sú textilné, tiež ho aj zatepľujú a najmä - tlmia zvuky. Ak máte stále pocit, že sa nachádzate v prázdnom dome, môže to byť práve nežiaduci odraz od stien, ktorý stlmia práve tapety.
Aby nás nebolo vidieť
Dizajnéri si uvedomili aj istú odľudštenosť takých verejných interiérov, ako sú reštaurácie, vstupné haly a veľkorozmerné kancelárie. Preniesli teda textilný materiál z privátneho priestoru na verejnosť a odmietli funkčnosť, univerzálnosť a uniformnosť tak hojne používaných vertikálnych žalúzií. Objavili poetiku mäkkých materiálov. Nápad variabilne deliť už existujúcu architektúru vzišiel aj z tvorivého dialógu šiestich dizajnérok, spolupracujúcich na projekte Soft Walls (Helen Högberg, Johanna Lindgren, Bodil Karlsson, Eva Marmbrandt, Synnnöve Mork a Anna Sörensson). Nie sú to tapisérie ani gobelíny, ale vychádzajú z ich idey a historickej funkcie. Vytvárajú veľkorozmerné mäkké steny čo najjednoduchším použitím samotného materiálu - vytvárajú vzory prekrývaním, perforovaním, strihom, skladaním, vrstvením základnej látky, ktorou je často spoľahlivo hluk absorbujúca plsť. Veľkorozmerné tkaniny pokrývajú steny, okná, najčastejšie však vytvárajú v priestoroch nové priestory, menšie, a tým súkromnejšie. Vo forme kójí tlmia neustále prítomný hluk a šum a podieľajú sa na zintímnení priestoru.
Textil a svetlo
Na prestížnej dizajnérskej súťaži Red dot awards zaujalo použitie textilu ešte jedným spôsobom. Dizajnér Philip Bro Ludvigsen navrhol pre dánsku firmu Le Klint, špecializujúcu sa na svietidlá, kolekciu s názvom Under Cover. Pod skleným povrchom lampy môžete meniť textilné, alebo umelohmotné kryty, tak, ako sa vám páči. Samozrejme, že sa dizajnéri držia v súčasnosti módnej florálnej a naturálnej tematiky, objavili sa aj témy Vianoc či ročných období. Súčasťou kolekcie sú aj ručne fúkané sklené kryty, určené najmä pre milovníkov originality.
Autor: Elena Kiššová