Súd, ktorému predsedal Keneth Karras, bol ďalším pokračovaním procesu s firmou Balco, ktorej dokázali, že vyrábala nedovolené podporné prostriedky. Aféra prepukla v septembri 2003. Sídlo Balca v Kalifornii pod zámienkou daňových nedoplatkov prehľadali agenti federálnej polície. Vyšlo najavo, že Conteho tím vyvinul až dovtedy neodhaliteľné dopingové prostriedky, predovšetkým umelý anabolický steroid THG (tetrahydrogestrinón).
Štyri roky klamstiev
Z vyšetrovania vyplynulo - zakázané prostriedky Balca užívalo takmer 30 amerických športovcov. Piatich usvedčili. Conte, licitujúci za nízky trest, vypovedal, že k jeho klientele patrila i Marion Jonesová. Tá to vehementne poprela. Klamala až do piatkovej polnoci (podľa nášho času), keď sa už pod tlakom dôkazov priznala, že v novembri 2003 klamala federálnym agentom. Vtedy nepriznala spoluprácu s Balcom. Roky tvrdila: Doping som nikdy nezobrala.
Ešte pred začiatkom súdneho pojednávania priniesol renomovaný denník Washington Post rozsiahlu analýzu vývoja Jonesovej aféry s informáciou, že má k dispozícii jej list, ktorý adresovala atlétka rodine a priateľom. Napísala v ňom, že sa chce priznať k užívaniu nedovolených prostriedkov.
Keď tak urobila, prepustili ju. Rozsudok by mal vyniesť súd 11. januára 2008. Prokurátor navrhol pre športovkyňu maximálne šesťmesačný nepodmienečný trest. Jonesová v liste rodine a priateľom uvádza, že ráta s podmienkou. Porota môže sadzbu zvýšiť. Maximálna je v takomto prípade päť rokov nepodmienečného väzenia a pokuta 250-tisíc dolárov.
Vyšla na mizinu
Jonesová (narodená 12. októbra 1975 v Los Angeles) patrila k najväčším hviezdam atletiky USA (po matke má aj pas Belize). Trojnásobná olympijská víťazka (2000) a štvornásobná majsterka sveta (1997 - 2001) bola najlepšie platenou atlétkou svojich čias. Iba za štart na mítingoch v období na výslní vraj dostávala 80-tisíc dolárov.
Denník Los Angeles Times už dávnejšie napísal, že súdne výdavky pripravili Jonesovú o luxusnú vilu v Severnej Karolíne v prepočte za 60 miliónov korún. Na konte jej zostalo päťdesiattisíc. Šprintérka prehrala napríklad súd s bývalým trénerom Danom Pfaffom (prestal s ňou spolupracovať, keď sa prevalil dopingový škandál), ktorého zažalovala za porušenie zmluvy. Musela mu zaplatiť 7 milónov korún. Jonesová zažalovala aj Conteho za ohovárania, ale obaja vinníci sa dohodli mimosúdnou cestou.
Život v dopingovom prostredí
Slávna atlétka v liste rodine a priateľom tvrdí: Od bývalého trénera Trevora Grahama som dostávala nevinne vyzerajúci extrakt z ľanového oleja. Po prvý raz to vraj bolo v roku 1999 (pred súdom povedala september 2000) a myslela si, že ide o nevinnú vec. Pred súdom, podľa agentúr, už hovorila: „V novembri 2003 som vedela, o čo išlo. Cítila som sa inak, mohla som viac trénovať.“
Celá športová činnosť Jonesovej sa motala v dopingovom prostredí. Exmanžel, guliarsky majster sveta C. J. Huntera i expriateľ a otec ich syna Tim Montgomery, bývalý svetový rekordér na 100 m, skončili kariéru po dopingových odhaleniach.
Trinidadský šprintér Ato Boldon žijúci v USA, štvornásobný olympijský medailista, vlani vyhlásil: „Marion poznám pätnásť rokov. Celú kariéru bola na drogách.“
Predseda Amerického olympijského výboru Peter Ueberoth sa domnieva, že Jonesová by mala vrátiť olympijské medaily ešte predtým, ako jej ich zoberú. „Jej priznanie prišlo neskoro,“ cituje Ueberotha agentúra SITA.
Riaditeľ výboru Jim Scherr naznačil športové pokračovanie: „V novej ére spolupráce medzi antidopingovými agentúrami a zákonnymi zložkami už nie je otázkou ako niekoho prichytíme, ale skôr kedy a aké dôsledky budú nasledovať.“
Namiesto hriešničky hriešnička?
Ak Jonesovej zoberú olympijské medaily, vyzeralo by poradie na 100 m takto: 1. Thanuová (Grécko), 2. Lawrencová, 3. Otteyová (obe Jamajka). 200 m: 1. Thompsonová (Bahamy), 2. Jajasingheová (Srí Lanka), 3. McDonaldová (Jamajka). Diaľka: 1. Drechslerová (Nem.), 2. Mayová (Tal.), 3. Kotovová (Rus.). Poradie zo štafiet, v ktorých Jonesová štartovala, sa zrejme meniť nebude.
Thanuovej právnik Michalis Dimitrakopulos sa už ohlásil - zlato by malo patriť jeho klientke. Pred Medzinárodným olympijským výborom je ďalší oriešok. Ekaterini Thanuovú potrestali v roku 2005 dvojročným zastavením činnosti, lebo sa počas OH v Aténach 2004 za dramatických okolností vyhla dopingovej kontrole.
O čo môže prísť
Takmer stopercetne o päť olympijských medailí - 3 zlaté (100 m, 200 m, štafeta 4 x 400 m), 2 bronzové (diaľka, štafeta 4 x 100 metrov).
Možno o šesť medailí z MS - 4 zlaté (100 m a 4 x 100 m - 1997, 100 m - 1999, 200 m - 2001), striebro (100 m - 2001), bronz (diaľka - 1999).
O sľubnú kariéru. Jonesová vyštudovala žurnalistiku na severokarolínskej univerzite. Za prvé reportáže so slávnymi atlétmi - kolegami dostala niekoľko prestížnych cien. „Som úplne bez peňazí. Právnici ma stáli celý majetok. Kto ma teraz zamestná?“ plakala Jonesová pred novinármi po piatkovovom súdnom pojednávaní.