Jej dramatický príbeh už nerozoberajú len rakúske médiá. Americký Herald Tribune, francúzsky Le Monde či srbské rádio B-92 odsudzujú pomery v Rakúsku. Len ťažko vysvetľujú čitateľom, prečo tam trvá posúdenie žiadosti o azyl päť až šesť rokov, a prečo potom z krajiny vyhostia celé rodiny, ktoré si medzitým nájdu prácu, dajú deti do školy a žijú sporiadaným životom.
Príbeh Arigony a jej rodiny ničí Rakúsku povesť vo svete a dostáva pod tlak koalíciu sociálnych demokratov (SPÖ) a ľudovcov (ÖVP).
Dievča sa schováva už niekoľko dní, aby ju nevyhostili do Kosova. Poslali tam už Arigoninho otca a štyroch súrodencov. Matka mohla zostať, kým sa dcéra nenájde. Už niekoľko dní však leží v nemocnici po nervovom zrútení. Arigona minulý piatok poslala médiám video. „Nechcem nikoho vydierať. So samovraždou to však myslím vážne. Keď budem musieť ísť späť, tak sa radšej zabijem,“ hovorí podľa ORF.
Minister vnútra ostáva nekompromisný a odvoláva sa na zákon. Za jeho sprísnenú verziu v roku 2005 zdvihli ruku tak vládni ľudovci, ako aj sociálni demokrati, ktorí vtedy sedeli v opozícii a dnes ministrov postup kritizujú.
Médiám ide o Arigonu a zmenu tvrdého zákona, rakúska vláda sa snaží zachovať si tvár. Bude to nerovný súboj s neistým koncom a len málo v ňom pôjde o ľudí.