Prezidentské voľby v Pakistane prebehli podľa vopred dohodnutého scenára. Radosť z víťazstva nepokazili Parvízovi Mušarrafovi ani desiatky opozičných poslancov, ktorí hlasovanie bojkotovali.
V hornej a dolnej komore parlamentu stratil len päť hlasov. V štyroch provinčných zákonodarných zboroch, ktoré sa na voľbe hlavy štátu tiež podieľajú, dostal absolútnu podporu.
„Demokracia znamená väčšinu, či existuje opozícia, alebo nie,“ povedal Mušarraf médiám na tlačovke po spočítaní hlasov.
Rozhodne súd
Za víťaza však zatiaľ nebol oficiálne vyhlásený. Bude si musieť počkať na verdikt ústavného súdu, ktorý má rozhodnúť, či mal vôbec právo ako šéf armády sa o najvyšší post uchádzať.
Rozhodnutie má padnúť 17. októbra, len deň pred návratom bývalej premiérky Benazir Bhuttovej, ktorá žije od roku 1999 v exile. Práve vďaka dohode s ňou sa mohol cez víkend doterajší prezident tešiť z víťazstva.
Poslanci jej Pakistanskej ľudovej strany sa totiž nepripojili k bojkotu volieb, ktorý zorganizovala opozícia. Bhuttová by sa tak na oplátku mohla po januárových parlamentných voľbách tešiť z postu premiérky.
Pre Mušarrafa bude najbližších deväť dní jedným z najťažších období jeho vládnutia. Ako spojenec Spojených štátov v boji s islamským extrémizmom v regióne je jeho udržanie sa vo funkcii pre Washington kľúčové. Po potlačení rebélie v Červenej mešite ho od vyhlásenia výnimočného stavu musela telefonicky odhovárať americká šéfka diplomacie Condoleezza Riceová.
Neistá budúcnosť
Na otázku, či túto možnosť využije v prípade, ak súd jeho kandidatúru uzná za nezákonnú, odmietol priamo odpovedať. „Nechajme ich dospieť k verdiktu, potom sa rozhodneme,“ vyhlásil stroho a rýchlo dal slovo ďalšiemu novinárovi.
Mušarraf sľúbil, že sa vzdá postu veliteľa ozbrojených síl, až keď bude oficiálne potvrdený ako víťaz volieb. Kým bude v uniforme, nepriaznivý rozsudok môže stále odvrátiť silou.
Opozícia pred voľbami trvala na tom, že kandidát musí ísť do hlasovania ako civilista. „Nebudeme ho akceptovať ako prezidenta. Je to človek, ktorý nemá takmer žiadny rešpekt pre právo,“ povedal pre agentúru AFP líder jednej z opozičných strán Sadik ulFarúk.
Američania jeho víťazstvo zatiaľ nekomentovali. Pre krajinu s nukleárnym potenciálom je však podľa Spojených štátov dôležité, ak je na jej čele človek, ktorého môžu považovať za spojenca.
Pakistan čaká napäté obdobie. Opozícia vyhlasuje voľby za protiústavné a zatiaľ čo v Islamabade oslavovali Mušarrafovi prívrženci jeho víťazstvo, v odľahlých častiach krajiny ľudia pálili jeho podobizne.
Kalendár
6. október – Mušarraf vyhral prezidentské voľby, v oboch komorách parlamentu získal 252 z 257 vhodených hlasov. V provinčných parlamentoch získal absolútnu podporu. Jeden protikandidát Wadžihudín Ahmad získal dva hlasy, Amin Fahim žiadny.
17. október – Ústavný súd má rozhodnúť o tom, či mal Mušarraf právo kandidovať.
18. október – Expremiérka Benazir Bhuttová sa má vrátiť do Pakistanu z londýnskeho exilu.
15. november – Mušarrafovi vyprší funkčné obdobie.