Musím, alebo mala by som ich predať?
Hana, okres Senica
V prvom rade treba povedať, že zamestnanecké akcie aktuálny Obchodný zákonník nepozná. V minulosti to boli akcie so špeciálnymi právami. Podniky ich predávali za výhodné ceny svojim zamestnancom alebo dôchodcom, ktorí v podniku dlhé roky pracovali.
Novela Obchodného zákonníka z roku 2001 však zamestnanecké akcie zrušila. Spoločnosti, ktoré ich emitovali, museli zmeniť ich štatút.
V novele sa uvádza, že doterajšie zamestnanecké akcie prestávajú byť osobitným druhom akcií dňom, keď valné zhromaždenie rozhodne o zmene zamestnaneckých akcií. „Valné zhromaždenie je povinné tak rozhodnúť najneskôr do 1. januára 2004. Počas tejto lehoty sa na zamestnanecké akcie použijú doterajšie predpisy,“ uvádza novela. Keď ste teda v minulosti vlastnili zamestnanecké akcie, od januára 2004 by už nemali byť osobitným druhom akcií.
Podstatná je cena
Ak ste teraz dostali ponuku na odkúpenie týchto akcií, najpodstatnejším kritériom na ich odpredaj je ponúkaná cena. Keďže ju neuvádzate a neuviedli ste ani, o akcie akej spoločnosti ide, je ťažké odporúčať vám, či akcie predať, alebo nepredať. Otázka adekvátnosti ponúkanej ceny je vždy problematická a jej posúdenie je vecou dostatku kvalitných informácií.
V každom prípade platí jedno zovšeobecnenie: keďže s veľkou pravdepodobnosťou nejde o prípad vytesnenia, akcionár nemusí na takúto ponuku reagovať, najmä ak sa mu zdá cena príliš nízka.
V slovenských akciových spoločnostiach prebieha postupný proces koncentrácie vlastníkov. Vyznačuje sa tým, že väčšinoví akcionári skupujú akcie menšinových akcionárov. Deje sa tak často na základe povinnej ponuky na prevzatie. Vtedy je cena pre výkup akcií určená pevnými pravidlami, ktoré sú väčšinou výhodné pre minoritného akcionára.
Akcie radšej predajte
Odporúčame vám zistiť, či vo vašom prípade ide o výkup akcií na základe povinnej ponuky na prevzatie.
Ak áno, radíme vám akcie predať. Ak by aj nešlo o povinnú ponuku na prevzatie, v zásade platí pravidlo, že po výkupe akcií väčšinovým akcionárom ich cena na trhu neskôr klesne (aj keď existujú výnimky z tohto pravidla). O akcie spoločnosti, kde je už jasne vyprofilovaný majoritný akcionár, ktorý ovláda spoločnosť, totiž klesá záujem ostatných investorov. Aj v tomto prípade vám preto odporúčame akcie predať, ale bude najlepšie, keď tak urobíte cez licencovaného obchodníka s cennými papiermi.
Ak akcie nie sú obchodované na verejnom trhu, predávajte ich priamo záujemcovi o ne alebo sprostredkovateľovi, ktorý má splnomocnenie na výkup od nadobúdateľa akcií.
Autor: Róbert Kopál riaditeľ, predseda výkonného výboru Asociácie obchodníkov s cennými papiermi