BRATISLAVA. Zvýšili vám po dovolenke eurá, no nie je ich toľko, žeby sa s nimi oplatilo ísť do zmenárne? Alebo pracujete v niektorej z krajín Európskej únie či v Česku, výplatu dostávate v inej než slovenskej mene a počas návštevy domova si potrebujete nakúpiť? Zrejme privítate, že cudziu menu môžete použiť v čoraz väčšom počte obchodov na Slovensku.
Euro vedie
Najakceptovateľnejšou cudzou menou pre obchodníkov je euro, u niektorých pochodíte aj s americkými dolármi či českými korunami. Výdavok z bankovky však obchody vracajú v korunách. Národná banka Slovenska ich postup odôvodňuje tým, že kým tu nebude euro oficiálnym platidlom, výdavok v inej ako slovenskej mene ani vrátiť nemôžu.
Podľa analytika Ľubomíra Drahovského je kurz eura v obchodoch výhodnejší ako kurz, za aký nakupujú od ľudí valuty zmenárne či banky. Za podstatné tiež považuje, že obchod prijímaním eura v predstihu robí za štát reklamu, pretože ľudia si skôr uvedomia cenu eura.
Záujem stúpa?
Lenka Juríková z marketingu siete Ahold Retail Slovakia tvrdí, že počet záujemcov o platbu eurom stúpa, momentálne tvoria úhrady eurom asi 0,5 percenta z tržieb. Viac využívajú túto menu pri platení aj spotrebitelia v NAY. Podľa Tatiany Onderkovej medziročne vzrástol záujem o túto formu úhrady nákupu o 50 percent. NAY je oproti svojmu konkurentovi – sieti Datart – vo výhode, ten zatiaľ za nákup berie len slovenské koruny a platobné karty.
Hobby predajne BauMax, ktoré prijímajú euro vo všetkých obchodoch, ani predajne spotrebných družstiev vo väčších mestách zvýšený záujem o platbu touto menou nezaznamenali. Napriek tomu podpredseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko Martin Katriak tvrdí, že eurom čoraz častejšie platia Slováci vo chvíli, keď už koruny minuli. Domáci spotrebitelia podľa neho tvoria 50 až 60 percent zo všetkých zákazníkov, ktorí v družstevných obchodoch platia eurom.
Áno s podmienkami
Predstih, s ktorým obchodníci pristúpili k prijímaniu európskej meny, má aj nevýhody. Časť obchodníkov neumožňuje platiť eurom vo všetkých predajniach, iná pri všetkých pokladniciach. Tesco ho neprijíma v menších obchodoch, Ahold v supermarketoch Albert, COOP Jednota ho berie len vo vybraných supermarketoch.
Obchody navyše nevezmú európsku podobu vo všetkých jej nominálnych hodnotách. S centovými, ale ani eurovými mincami u nich nepochodíte vôbec.
Odôvodňujú to problémami pri ukladaní euromincí v rámci tržieb do banky. Väčšina obchodníkov neakceptuje ani bankovku vyššej ako 100 eurovej hodnoty. Tvrdia pritom, že túto podmienku zaviedli z bezpečnostného hľadiska.
Niekde sa obmedzenie týka aj pomeru výšky bankovky k cene nákupu. V Tescu musí hodnota nákupu dosiahnuť aspoň polovicu hodnoty eurobankovky. V Hypernove či v obchode Peek & Cloppenburg umožňujú zaplatiť iba bankovkou, ktorej nominálna hodnota má maximálne výšku dvojnásobku ceny nákupu. Družstvá určili, že hodnota nákupu musí byť primeraná k výške bankovky. Je vec obchodu, ako si primeranosť vyloží. V Kauflande a NAY môže zákazník zaplatiť aj lacný výrobok 50 alebo 100eurovou bankovkou.
Ani známosť značky obchodníka vo svete nie je zárukou, že v jeho slovenských predajniach s eurobankovkami uspejete. Zatiaľ ich neprijíma IKEA ani sieť predajní Baťa. Tam by chceli euro do konca roku prijímať. Euro a britské libry chce do bratislavskej predajne zaviesť Marks & Spencer. Krajným termínom, dokedy by chcel túto otázku doriešiť, je koniec roku 2007.
Kde sa dáu nás platiť cudzou menou
Euro
Hypermarkety, supermarkety, obchodné domy: Billa, COOP Jednota (vybrané),Hypernova, Kaufland, Tesco (okrem najmenších)
Hobbymarkety: BauMax a Hornbach
Predajne s oblečením: C & A, H & M, Peek & Cloppenburg, Kenvelo
Špecializované obchody: drogérie DM, elektrodomy NAY
Americký dolár Kaufland, Kenvelo, C & A
Česká koruna
Kaufland , C & A
Kde v cudzine prijmú koruny
Česká republika
Uspejete s nimi na Morave – v Hodoníne, Břeclavi, Brne, ale aj v Olomouci.
Akceptujú ich predajne nadnárodných reťazcov – Kaufland, Interspar, Hypernova – i niektorí menší obchodníci.
Maďarsko Slovenské koruny akceptujú niektoré obchody a hypermarkety a malí predajcovia na trhoch v Komárome, Gyori alebo Miškolci.
Poľsko
Meniť koruny na zloté nemusíte v Jablonke a Nowom Targu, ležiacich blízko hranice.