údu a poškodzujeme sa.
Z Poľska emigrovalo niekoľko miliónov obyvateľov za prácou do Anglicka a Írska. Mnohé profesie sa stali pre bežných obyvateľov Poľska nedostupné. Postavenie domu alebo realizácia stavieb sa predlžuje a predražuje.
Tak za socializmu, ako aj dnes poľský človek je vynaliezavý a skvelý obchodník. Do vstupu do schengenského priestoru zostávajú štyri mesiace. Naši susedia teda nelenili a zjednodušili vízové formality, pre kvalifikovanú aj nekvalifikovanú pracovnú silu. Stačí vyplniť jeden formulár a šup, húfy Ukrajincov, Bielorusov, Rusov vypĺňajú prázdne pracovné miesta.
Cena ich práce je nižšia a kvalita porovnateľná. Zdá sa, že únii to neprekáža. Aspoň zatiaľ nie.
My však nariekame, koľko sme investovali do vzdelania našich doktorov, inžinierov a magistrov, ktorí odchádzajú do zahraničia. Taký klasický slovenský sebabôľ.
Prečo neobtiahneme iný štát o ich odborníkov? Zoberme si príklad od susedov. Keď vytvoríme priaznivé pracovné podmienky, určite si budeme vyberať zo zahraničných odborníkov.
Len aby sa nezľakli skúšky zo slovenčiny. Zaujímavé by bolo urobiť test národa na reprezentatívnej vzorke, koľko Slovákov by uspelo pred špeciálnou komisiou.
Osobne by som si netrúfol ísť pred skúšobnú komisiu zo slovenčiny. A vy?
Autor: Oldřich Kovář