BRATISLAVA. Slovensko definitívne prehralo na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu s Danou Kontrovou. Matkou dvoch detí, ktoré zavraždil ich otec a vzápätí zavraždil seba. Kontrová predtým niekoľkokrát žiadala policajtov, aby zasiahli. Muž sa vyhrážal, že ich všetkých postrieľa.
Päťčlenný senát Veľkej komory tento týždeň zamietol sťažnosť Slovenska proti rozhodnutiu z mája. Súd už vtedy nariadil vyplatiť Kontrovej 25–tisíc eur ako nemajetkovú ujmu a 4300 eur ako súdne trovy. Slovensko sa odvolalo. Dnes je už rozsudok právoplatný.
Európsky súd uznal, že slovenské úrady porušili právo Kontrovej a jej detí na ochranu života a právo na účinný právny prostriedok nápravy, ktorý garantuje Európsky dohovor o ľudských právach.
Peniaze do dvoch mesiacov
Priznané „spravodlivé zadosťučinenie“ má byť vyplatené do troch mesiacov od právoplatného rozhodnutia, v tomto prípade do 24. decembra. „K vyplateniu dôjde čo najskôr,“ povedala Miroslava Bálintová z kancelárie zástupkyne Slovenska pred Európskym súdom. Kancelária už dala pokyn ministerstvu spravodlivosti na vyplatenie.
Sporné rozhodnutie?
Zástupkyňa Slovenska pred súdom Marica Pirošíková rozhodnutie súdu rešpektuje, ale nesúhlasí s ním. Predovšetkým preto, že Kontrová podľa nej nevyužila všetky prostriedky, ktoré jej dáva slovenský právny systém.
Satisfakciu naopak cíti Iveta Rajtáková, ktorá Kontrovú obhajovala.
VIDEO: Iveta Rajtáková
KAMERA: Mikuláš Jesenský
Ján Mazák, ktorý bol v čase rozhodovania Ústavného súdu o tragédii jeho predsedom, včera povedal, že rozhodnutie Európskeho súdu treba rešpektovať. Aj Európsky súd sa podľa neho môže mýliť, ale bez toho, aby mal všetko podrobne naštudované, by si to nedovolil povedať.
„Aj bez hlbšej analýzy však môžem povedať, že slovenský právny poriadok aj v čase, keď sa táto tragická udalosť odohrala, poznal viacero prostriedkov na dosiahnutie čo najväčšieho rozsahu odškodnenia v takom citlivom prípade,“ tvrdí Mazák. Aj preto si nemyslí, že „jedinou cestou, ako dosiahnuť odškodnenie, bola sťažnosť do Štrasburgu“.
Podľa bývalého predsedu Ústavného súdu je na mieste otázka, aký by bol výsledok, ak by sa tieto žaloby ozaj využili.
Európsky súd však skonštatoval, že hoci môže existovať na Slovensku prostriedok na vymoženie práva, nie je účinný.
Dana Kontrová dnes žije v Českej republike, narodila sa jej dcéra. „Snaží sa žiť svoj život, ale žiadne rozhodnutie prežitú tragédiu z jej života nevymaže,“ povedala jej obhajkyňa.


Sĺtpček Romana Pataja
Bez dôvery
To, že sa Dana Kontrová dočkala zadosťučinenia a jej žaloba proti republike bola úspešná, je chvályhodné. Smrť jej detí je takým okatým prejavom neschopnosti štátu ochrániť svojich občanov, že iné vyústenie kauzy by bolo škandálom.
Občanom by v zásade mohlo byť jedno, kto a kde učinil spravodlivosti zadosť. Povšimnutiahodný je však dôvod, prečo sa Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že naše súdy obíde. Tvrdí totiž, že Slovensko síce má nástroje na nápravu krívd, ale niekedy ich nedokáže využiť. Odhliadnuc od argumentu, že takýmto spôsobom vlastne sudcovia
v Štrasburgu Slovensku zabránili dokázať opak, je toto zdôvodnenie alarmujúcou výpoveďou o tom, ako nás vnímajú za našou hranicou.
Nech už majú sudcovia v Štrasburgu pravdu alebo nie, ich odkaz sa dá chápať iba ako vyjadrenie nedôvery svojim slovenským kolegom. A to je ukážkový príklad, ako sa nám chyby z minulosti vrátia, keď to nečakáme. Na tejto lekcii by sa okrem sudcov mali poučiť aj iní. Napríklad politici.
Kliknite - obrázok zväčšíte.