Rómovia spod Tatier si na juhu nezvykli

Kežmarok sa neplatičov z centra mesta zbavil tým, že im lacno kúpil domy vo vzdialených Leviciach a Veľkom Krtíši. Starostom pribudlo množstvo problémov, nespokojní sú aj presťahovaní Rómovia.

Rodina Pištovcov za svojimi príbuznými do Kežmarku cestuje aj niekoľko hodín. Všetci veria, že sa raz vrátia.Rodina Pištovcov za svojimi príbuznými do Kežmarku cestuje aj niekoľko hodín. Všetci veria, že sa raz vrátia. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

KEŽMAROK, LEVICE, VEĽKÝ KRTÍŠ. Mestský úrad Kežmarok vysťahováva neplatičov, prevažne Rómov, do rodinných domov do okolia Levíc a Veľkého Krtíša. Chce tak riešiť problém s neplatičmi a uvoľniť tri zdevastované historické domy v centre mesta. Jeden z nich je už prázdny.

Obce nových nečakali

Dedinka Zombor pri Veľkom Krtíši patrí medzi obce, ktorých obyvatelia sa cítia ako obete sťahovania neplatičov mestskými úradmi rôznych slovenských miest. A ako obete sa cítia v Zombore aj šestnásti rómski obyvatelia z Kežmarku, prevažne členovia jednej rodiny. Nezvykli si ani za rok. Veď ich na juh stredného Slovenska vysťahovali kamiónom spod Tatier.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

VIDEO: Neplatiči z Kežmarku skončili na juhu Slovenska


KAMERA: Ján Krošlák

„Väčšina rodiny zostala v Kežmarku a ak chceme za nimi ísť, precestujeme päť-šesť hodín,“ hovorí Jarmila Pištová. Rodina patrila k neplatičom, ale mesto malo podľa nej riešiť ich situáciu citlivejšie. „My sa nevzdáme nádeje, že sa domov vrátime. Budem chodiť za pracovníkmi mesta Kežmarok, kým nám tam nedajú náhradné bývanie.“

Presťahovanie im narobilo množstvo problémov. „Je na nás zle, že deti neposielame do školy. V Kežmarku sme mali školu celkom blízko, tu musia deti cestovať do Krtíša. Je to ďaleko, musí s nimi ísť aj dospelý.“

Nevrátia sa

Starosta Zombora Marián Galo nevidí šancu, že sa rodiny do Kežmarku vrátia. „Vlastníkom ich domu je mesto Kežmarok, oni platia za nájom symbolickú korunu. Určite im tam nik nedá nové bývanie,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Starosta ostal zhrozený, keď sa pred rokom neznámi Rómovia objavili v obci. „Primátor Kežmarku nás neupozornil, čo chystá. Považujem to za vrcholne neseriózne, takto by sa predstavitelia samospráv voči sebe nemali správať.“ Obci pribudli starosti, ktoré nepoznala.

„Keď sme na Mestskom úrade v Kežmarku zisťovali, o aké rodiny ide, tvrdili nám, že sú bezproblémové. Dnes neriešim iné, ako sústavné upozornenia riaditeľky Špeciálnej základnej školy vo Veľkom Krtíši, že deti zanedbávajú povinnú školskú dochádzku,“ dodal starosta.

Podobné je to v blízkych Bušinciach. Aj tam kúpil Kežmarok malý domček, kde presťahoval rómsku rodinu. „Dom je vlastníctvom mesta Kežmarok, pričom nás primátor o presťahovaní Rómov vopred neinformoval,“ hovorí starosta Miroslav Gomola.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho začína ísť o celoslovenský problém a pomôcť riešiť ho by mal aj štát. Kežmarská rodina z Bušiniec zmizla asi pred troma mesiacmi nevedno kam.

Obce sa bránia

Osem ľudí z Kežmarku sa prisťahovalo aj do 250 kilometrov vzdialených Hronoviec v okrese Levice. Starosta Hronoviec Róbert Cudai povedal, že bývajú v pomerne dobrom dome, muži sú zamestnaní v Galante a žena z tejto rodiny pracuje v obci na aktivačných prácach.

Obce sa prisťahovaniu neplatičov bránia. Keď sa v Pôtore dozvedeli, že Kežmarok sa tam snaží kúpiť domy, s kúpou ich predbehli. „Urobili sme všetko, aby v obci neboli voľné domy na predaj,“ hovorí starosta Branislav Laco.

Rozhodla cena

V regióne Veľkého Krtíša sú aj na slovenské pomery nehnuteľnosti mimoriadne lacné, v mnohých obciach sa dajú kúpiť aj pod 50-tisíc korún. Boli tam dvoj– až trojnásobne nižšie ceny ako u nás. Domy sme kúpili a predáme im ich za nižšiu cenu. Máme s nimi dohodnutý splátkový kalendár asi na päť rokov,“ povedal prednosta kežmarskej radnice Miroslav Perignáth.

SkryťVypnúť reklamu

Nevedel upresniť, koľko domov v koľkých obciach mesto kúpilo, ani aký počet obyvateľov do nich vysťahovalo. Perignáth tvrdí, že to bolo so súhlasom neplatičov, s ktorými sa mesto občas kontaktuje. Napríklad, keď im v novom domove prasklo potrubie na vodu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 650
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 420
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 731
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 306
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 425
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 703
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 261
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu