Pätnásťročná Arigona Zogajová z Kosova žije v Rakúsku už niekoľko rokov a cíti sa tam doma. Teraz ju chcú poslať preč.
Ona a jej rodina požiadali v krajine o azyl, ten nedostali. Namiesto toho musia krajinu opustiť a vrátiť sa domov. Arigona však do Kosova ísť nechce. Vyhrážala sa samovraždou a ušla z domu. Zatiaľ po nej márne pátrajú. Jej matka sa nervovo zrútila a leží v nemocnici.
Rodín s podobným osudom je v Rakúsku viac. Z času na čas sa niektorého príbehu chytia médiá a politikov donútia hovoriť o azylovom zákone. Ten potrebuje súrnu reformu.
Prisťahovalci totiž čakajú na azyl často aj niekoľko rokov. Za ten čas zvyčajne začnú v krajine pracovať, deti chodia do školy. Len čo sa však plne integrujú, zistia, že azyl nedostanú a musia odísť.
Azylové konanie bez konca
Posledný prípad kosovskej rodiny využili sociálni demokrati (SPÖ) na kritiku svojho koaličného partnera - ľudovcov (ÖVP). Práve ich minister vnútra Günther Platter (na snímke SITA) rozhoduje o nútenom vyhosťovaní.
Musel si už vypočuť, že koná neľudsky a kancelár Alfred Gusenbauer sa podľa denníka Die Presse vyjadril, že je to strašné.
Minister však v utorok večer v televízii ORF vyhlásil, že len dodržuje zákony. „Nemôžeme predsa otvárať dvere každému, komu sa v Kosove nepáči.“ Na to sa nezdržal moderátor a povedal mu, že to od neho ani nikto nechce, a že je cynický.
Ku kritike azylového zákona sa pridali aj Zelení. Asi stovka ich prívržencov demonštrovala v stredu pred ministerstvom a šéf strany Alexander van der Bellen z neľudskosti obvinil nielen ľudovcov, ale aj sociálnych demokratov, lebo sa podľa neho len nečinne prizerajú.
Azylový zákon sprísnili v Rakúsku v roku 2005, čím sa podľa štatistík znížila imigrácia aj počet odsunov. Naďalej však existujú stovky prípadov, keď sa rodiny musia po rokoch vrátiť späť. Stáva sa tiež, že prisťahovalcov vyhostia skôr, ako sa azylové konanie skončí.
Minister vnútra Platter chce preto vytvoriť azylový súd, ktorý by mal na starosti len rozhodovanie o azyle. Tým by sa podľa neho všetko urýchlilo. Dnes čaká na azyl asi 27-tisíc osôb.
Sociálni demokrati navrhujú vytvoriť špeciálnu komisiu, ktorá by neudeľovala azyl, ale takzvané právo zostať. To by mohli získať rodiny žijúce v Rakúsku už niekoľko rokov. Neopakoval by sa tak prípad manželov Miliciových, ktorých v utorok poslali späť do Kosova spolu s ich šiestimi deťmi.
Hanbím sa tu byť Rakúšanom.
Alexander van der Bellen, šéf strany Zelených