S manželom sa chceme rozviesť. Dohodli sme sa, že predáme náš byt a kúpime dva menšie. Našla som kupca a dokonca som aj vybrala byt, ktorý by bol vhodný pre mňa a dieťa, manžel však úplne stratil záujem sa na hľadaní bytu pre neho podieľať. Ja sa obávam, že aj po rozvode nám hrozí, že zostaneme v súčasnom byte, pretože si to rozmyslí. Ako ho primať k tomu, aby spolupracoval? Hana, Bratislava
So zánikom manželstva (dňom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o rozvode) zaniká aj bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Pre bývalých manželov sa tu vynára otázka, ako si podeliť spoločný majetok. Najlepšie je, ak sa manželia dokážu o rozdelení dohodnúť, o čom vyhotovia písomné potvrdenie. Ak sú súčasťou vyporiadania nehnuteľnosti, podpisy bývalých manželov musia byť úradne overené a takáto dohoda nadobúda účinnosť vkladom do katastra. Ak sa nedohodnú, ktorýkoľvek z manželov je oprávnený podať návrh na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov na súd. Ide o časovo náročnejšie a omnoho drahšie riešenie, keďže len za návrh sa platí súdny poplatok 2000 Sk. Za samotné vysporiadanie, ak sa konanie skončilo rozsudkom, sú bývalí manželia povinní spoločne uhradiť tri percentá z predmetu konania, a ak sa konanie skončilo súdnym zmierom jedno percento, najmenej však 2000 Sk a najviac 500 000 Sk.
V rámci súdneho vyporiadania je potom každý z manželov oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok a zároveň je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Súd pri rozhodovaní o rozdelení majetku prihliada na potreby maloletých detí a na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných veci a obstarávanie spoločnej domácnosti.
Považujem za vhodné upozorniť bývalých manželov, aby zbytočne dlho neodkladali riešenie tohto problému, pretože ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva nedôjde k jeho vysporiadaniu dohodou alebo nebude podaný návrh na vyporiadanie na súd, zo zákona sa stávajú podielovými spoluvlastníkmi. Zákon (ust. § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka) v takomto prípade predpokladá, že pokiaľ ide o hnuteľné veci, manželia sa vysporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva manželov pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. Ostatné veci sa stávajú súčasťou podielového spoluvlastníctva, pričom podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké.
Verím, že ak manželovi vysvetlíte, koľko ho bude stáť prípadné súdne konanie, zmení názor a bude sa chcieť dohodnúť.