„Nie sme nijakí kovboji, ale Američania, ktorí pracujú pre Američanov v nepriateľskom prostredí,“ vyhlásil pred výborom amerického Senátu šéf bezpečnostnej služby Blackwater Erik Prince (na snímke SITA/AP).
Blackwater vyšetruje FBI, americké ministerstvo zahraničia aj iracká vláda. Zamestnanci spoločnosti, ktorá sa má starať o bezpečnosť amerických diplomatov v Iraku, údajne zabili viacerých irackých civilistov.
Naposledy sa tak malo stať minulý mesiac, keď pri prestrelke v Bagdade zahynulo 17 Iračanov vrátane rodiny s malým dieťaťom.
Svedkovia incidentu CNN povedali, že to bolo niekoľko minút trvajúce peklo. „Správali sa ako teroristi, a nie ako niekto, koho teroristi napadli,“ povedal pre CNN muž, ktorý sa predstavil ako Sarhan.
Zabíjali zbytočne?
Blackwater tvrdí, že jeho muži strieľali preto, že niekto napadol konvoj, ktorý sprevádzali. Podľa Bagdadu však išlo o nevyprovokovaný incident a zamestnanci bezpečnostnej služby strieľali bezdôvodne.
Septembrový incident vyvolal debatu o pôsobení súkromných bezpečnostných služieb v Iraku. Časť irackej politickej scény žiadala okamžitý odchod tisícky zamestnancov firmy z krajiny.
Podľa irackých zákonov, ktoré vznikli po tom, čo krajinu ovládli Američania, sú prakticky nestíhateľní a to, či ich doma dostihne spravodlivosť, je otázne.
Svedčí o tom prípad zamestnanca Blackwateru, ktorý minulé Vianoce v opitosti zastrelil ochrankára irackého viceprezidenta. Muža z Iraku rýchlo odpratali a len nedávno prípad začala vyšetrovať FBI. Doteraz však nepadlo nijaké obvinenie.
Blackwater je témou aj v Amerike. Jeho šéfa Princea hlavne demokrati v Senáte pekne vyobracali.
Vládna zákazka za odmenu
Poukazovali na to, že jeho švagriná zháňala peniaze pre Bushovu prezidentskú kampaň a je významnou republikánkou v Michigane.
Prince odmietol, že by mu pomohla pri získaní zákazky v Iraku. Denník New York Times však napísal, že v roku 2000 mal Blackwater zákazky od federálnej vlády za milión dolárov, minulý rok to už bolo 600 miliónov. Prince to odôvodňuje profesionalitou svojej firmy.
Tvrdí, že hoci v Iraku zomrelo 30 jeho mužov, tí, ktorých ochraňovali, sa domov vrátili v poriadku.
Správali sa ako teroristi, nie ako niekto, koho teroristi napadli.
svedok incidentu pre CNN