BRATISLAVA. Kia Motors Slovakia by mala dostať od štátu ďalšie peniaze. Na rozšírenie svojho závodu pri Žiline by jej vláda mala prideliť dotáciu 1,1 miliardy korún. Vyplýva to z návrhu na poskytnutie štátnej pomoci pre Kia, ktorú predložil na pripomienkové konanie rezort hospodárstva.
Štátna pomoc by mala byť vo forme priamej dotácie na investičné výdavky. Výšku štátnej pomoci a jej určenie už odsúhlasila aj Európska komisia. Dotácia by mala ísť z rozpočtovej kapitoly ministerstva hospodárstva. Automobilka Kia požiadala vládu o štátnu pomoc na rozšírenie výroby v žilinskom závode o 100-tisíc automobilov na 300-tisíc ročne ešte vlani v lete.
Celková investícia do rozšírenia výroby je viac ako 216 miliónov eur, čo je v prepočte takmer sedem a pol miliardy korún. Projekt by sa mal uskutočniť v tomto a nasledujúcom roku. Po rozšírení výroby by mala spoločnosť zamestnať ďalších 663 ľudí s priemernou hrubou mzdou vyše 17tisíc korún. Spoločnosť Kia Motors predpokladá, že nepriamo sa vytvorí ďalších takmer tisíc pracovných miest.
Závod Kia v Tepličke nad Váhom pri Žiline začal sériovú výrobu minulý rok v decembri. Doteraz vyrobil vyše stotisíc áut. V súčasnosti v závode pracuje vyše dvaapoltisíca ľudí. Kia plánuje tento rok vyrobiť 150-tisíc automobilov a rovnaké množstvo motorov. Celková investícia spoločnosti na Slovensku spolu s rozšírením výroby predstavuje zhruba miliardu eur.