BRATISLAVA. Ak je jeden z manželov na materskej a druhý zarába mesačne 30tisíc korún, so žiadosťou o hypotekárny úver so štátnou podporou neuspejú. No mladí manželia, každý s príjmom 25tisíc korún, zvýhodnenú hypotéku získať môžu. Aj keď je ich celkový príjem vyšší ako v prípade prvého manželského páru.
Zvýhodnenú hypotéku môžu podľa zákona získať tí žiadatelia, ktorí v predchádzajúcom roku nezarábali viac, ako je stanovená hranica. Tá sa určí ako 1,3násobok priemernej mesačnej mzdy v predchádzajúcom štvrťroku, čo je dnes 25 477 korún. Túto podmienku však musí spĺňať každý z manželov. Bankám teda zákon neumožňuje posudzovať príjem manželov spolu, ale len oddelene.
Ministerstvo financií zmenu podmienok nenavrhne
S návrhom zvýhodniť hypotéky prišli banky po tom, čo im Ficova vláda chcela zdaniť zisk vyššou sadzbou. Od januára tak úspešní žiadatelia o hypotéku môžu získať úrok nižší o 2,5 percenta.
Premiér Robert Fico ešte začiatkom januára povedal, že „vláda má obrovský záujem pokračovať ďalej v podpore hypoték.“ Vo vláde je návrh, aby o rovnakých 2,5 percenta boli mladí žiadatelia zvýhodnení aj v ďalšom roku.
Odpoveď na otázku, či premiér považuje súčasné nastavenie príjmovej požiadavky za spravodlivé, sme včera od jeho hovorkyne nedostali. Z úradu vlády nám prišla odpoveď, že sa máme obrátiť na príslušné ministerstvá.
Ministerstvo financií podľa jeho hovorcu Miroslava Šmála o zmene príjmovej podmienky neuvažuje, lebo by tak vzniklo až príliš veľa výnimiek. „Každý zákon je pre niekoho výhodný viac a pre iného menej. Nebolo však zámerom, aby niekto na to doplatil,“ povedal Šmál.
Podľa Miroslavy Mitkovej z Hypocentra však takých prípadov, keď jeden z manželov zarába málo a príjem druhého prekračuje maximálnu hranicu, nie je málo. „Nie je ničím výnimočné, že manžel zarába pomerne slušne a manželka je na rodičovskej dovolenke a jej príjem je nižší,“ povedala. Práve tieto manželské páry však na zvýhodnenú hypotéku nárok nemajú.
Dá sa tomu vyhnúť
Tento problém sa však dá obísť tak, že o zvýhodnenú hypotéku požiada ten z manželov, ktorého príjem spĺňa limit. S partnerom však musí u notára spísať dohodu o zúžení bezpodielového spoluvlastníctva manželov na byt, ktorý bude kupovať. Nehnuteľnosť tak nadobudne do vlastníctva len jeden z manželov. Takéto riešenie má aj niektoré nevýhody. Klient môže mať v banke nižšiu bonitu.