V čase zdvorilostnej návštevy juhokórejského prezidenta Ro Mu-hjuna v Pchjongjangu sa
o ďalšom osude Severnej Kórey rozhodlo paradoxne v Pekingu.
Kórejčania tam po šesťstranných rozhovoroch súhlasili
s vyradením svojich jadrových zariadení v Jongbjone z prevádzky do konca tohto roku. Dohodu podľa štátnej agentúry Nová Čína oznámil čínsky tajomník ministerstva zahraničných vecí. Proces povedú Spojené štáty.
Výmenou za to kórejská delegácia požaduje vyškrtnutie z amerického zoznamu štátov osi zla.
Spokojný Kim
Pchjongjang aj včera žil prvým oficiálnym stretnutím lídrov oboch Kóreí po siedmich rokoch. Pozorovatelia však už po prvom dni od stretnutia neočakávajú zásadné politické dohody. Rokovania sprevádzalo niekoľko provokácií a diplomatických faux pas.
Po špekuláciách o zdraví vodcu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) sa doteraz mrzutý Kim Čong-il včera objavil už s úsmevom na tvári a v dobrej nálade. Svoj náprotivok však pri prvej možnej príležitosti zosmiešnil.
Juhokóresjký prezident Ro Mu-hjun totiž bez jasného dôvodu odmietol ponuku na predĺženie spoločného summitu o jeden deň. Kim na odpoveď, že silnejšie slovo ako juhokórejský prezident majú bezpečnostné zložky a protokol, reagoval provokačnou otázkou: „Prezident sa nemôže rozhodovať?“ „Ja rozhodujem o veľkých veciach, nie
o maličkostiach,“ kontroval Ro.
Podľa agentúry Reuters juhokórejský prezident neskôr vyhlásil, že Severná Kórea stále nedôveruje svojmu susedovi a v rozhovore s Kimom cítil „múr, ktorý je ťažké zbúrať“.
Soul však trvá na tom, že stretnutie sa nesie v priateľskom duchu.
Odstrčení novinári
V prekvapeniach potom pokračovala juhokórejská delegácia. Ro Mu-hjun nadchol filmového maniaka Kima provokatívnym darom.
Do jeho zbierky mu daroval populárne juhokórejské filmy a seriály na DVD. Okrem telenoviel s Kimovou najobľúbenejšou herečkou získal aj krvavý film Old Boy ocenený na viacerých festivaloch. Bežným obyvateľom KĽDR za sledovanie filmovej produkcie južného suseda hrozí väzenie.
Pokojnú atmosféru rokovaní narúšajú aj novinári. Tí zahraniční sa do Pchjongjangu nedostali, severokórejské úrady im odmietli vydať víza a povoliť vstup do krajiny. Historický summit tak sledujú iba z presscentra v Soule. Domáca štátna agentúra chrlí iba oficiálne oslavné správy.
Vzrušenie na summite spôsobujú aj nemotorné gestá Ro Mu-hjuna. Po tom, ako pri fototermíne chytil mladú severokórejskú dievčinu za zadok, sa vyznamenal špáraním v nose krátko po podaní rúk s Kimom.
K odmietnutiu návštevy
Pchjongjangu sa po opozičných konzervatívcoch pridali aj občianski aktivisti protestujúci v centre Soulu. Prezident podľa nich výmenou za zmier znovu ponúka úplatok v podobe miliardových dotácií pre krachujúcu severokórejskú ekonomiku.
Navyše, juhokórejský prezident sa včera zúčastnil na festivale Arirang, ktorý oslavuje komunistický režim a otca národa Kim Ir-sena. Kancelária prezidenta sa bráni, že ceremoniál navštívila v roku 2000 aj bývalá ministerka zahraničných vecí Spojených štátov Madeleine Albrightová.
Severná Kórea vtedy pre Američanov pripravila prelet balistickej rakety na obrovskej obrazovke. „Toto je naša posledná raketa,“ povedal vtedy Kim. KĽDR odvtedy svoje strely viackrát testovala a pred rokom skúšobne odpálila jadrovú bombu.