Úlohou tohto medzinárodného projektu je predstaviť širšej verejnosti súčasné chápanie sochárskeho média s prepojením na architektúru. Sochársko-architektonické objekty sú v priestoroch Slovenskej národnej galérie podrobené zložitej úlohe – vytvoriť nový reprezentačný celok. Skupina kurátorov Jana a Jiří Ševčíkovci, Monika Mitášová, Marian Zervan, Benjamín Brádňanský a Vít Halada sa pokúsila vytvoriť komplexný pohľad na objekty rôznych foriem, médií a materiálov.
Výstava má byť ucelenou prehliadkou, mnohovrstevnatosť objektov sa snaží byť zaobalená do jedného celku. A tým celkom má byť riskujúca forma. Inštalácia prehliadky odkazuje k rôznym spôsobom, ako sa prezentovali avantgardné hnutia.
Nie je tu dôležitý konečný materiál ani konečné vyznenie, pretože všetko súvisí so všetkým a nič sa ničoho netýka, čím vzniká nespočetné množstvo interpretačných variácií.
Sochárske médium 20. storočia bolo a aj je často oslobodené od silnej väzby na pevnú, konkrétnu „materiálovosť“ formy. Súčasná socha má rôzne podoby od konceptuálneho charakteru cez inštaláciu, z ktorej si divák môže sám zobrať, čo chce a čo uzná za vhodné. Umelecké dielo je dielom otvoreným.
Konceptuálny charakter prehliadky Forma nasleduje... risk však hľadá opačný princíp. Zložitosť vystavených foriem pôsobí rozporne a otvorene, no na druhej strane podlieha imaginárnej architektúre. Celok je preto poznačený neistotou, v ktorej sa ťažko hľadá odpoveď na súčasnú podobu umeleckého diela.
Táto výstava však predstavuje netradičnú konfrontáciu či dialóg plastiky s architektúrou, čím sa pokúša komplexnejšie uchopiť tento zložitý „vzťah“ dvoch (ne)rozličných a (ne)rozlučných prezentácií.
Projekt predstavuje významné osobnosti aktuálnej svetovej plastiky a architektúry a zároveň dáva priestor mladým autorom, ktorí sa snažia popasovať s riskujúcou architektúrou a sochou. Z množstva vystavujúcich dávame do pozornosti realizácie Milana Housera, Jiřího Davida, Franza Westa, či Pavly Scerankovej.
Výstava sa predstavuje slovenskému publiku po tom, ako bola prezentovaná začiatkom leta v Karlínskych halách v Prahe. V SNG zostane do 14. októbra 2007.
Autor: Ľudmila Poláčková (Autoka je študentka kunsthistórie)