V piatok festival ponúkne skôr pokojnejšie dubové atmosféry v podaní nemeckého dua Boozoo Bajou a tanečného džezu v podaní ich krajanov The Hi-Fly Orchestra. No aj keď NJD sú festivalom, ktorý sa snaží predstavovať elektroniku fušujúci do džezu, The Hi-Fly Orchestra nijakú elektroniku neprinesú. Tento projekt Jerkera Klugeho a Floriana Riedla je akustický až do špiku kostí. Tradičné nástrojové obsadenie, tradičný prístup a napriek tomu schopnosť roztancovať aj mladú „trendy“ mládež. Stačia k tomu iba bicie, basa, dychy, nejaké tie perkusie a heslo „dobrá diskotéka sa môže strhnúť aj pri džezovej hudbe“.
Ak sa vôbec pri dnešnej elektronickej hudbe a dídžejingu dá vravieť o legendách, rozhodne k nim patrí projekt Dj Food. Tento klasický nindžácky výstrelok patril pôvodne do rúk Matta Blacka a Jonathana Mora (Coldcut), no to sa ešte písal začiatok deväťdesiatych rokov. Keďže nestíhali, obsadenie projektu sa niekoľkokrát zmenilo, z „potravy“ pre dídžejov sa stal samostatný mechanizmus, ktorý dnes šoféruje Strictly Kev, ktorý na platniach jazdí už od roku 1985. „Zatiaľ čo svet sa išiel zblázniť z pop music ako Kylie Minogue alebo Bros, my sme v kluboch tlačili acid house, a to už koncom 80. rokov! Pamätám si, že svoje prvé vystúpenie som odohral niekde v zapadnutom klube, poriadne pršalo a takmer nikto ani neprišiel,“ spomína na tie časy.
Ak už ste niekedy počuli jeho hudobný výber, viete, že v sobotu návštevníkov čaká fúzia nového džezu, hip-hopu, drum'n'bassu, folku a blues s jemnou príchuťou funky a housu. Záber, pri ktorom sa slovo „eklektický“ červená v kúte.
Sekundovať mu bude Nina Hynes, írska éterická bytosť s tendenciou robiť pop tak, že americkí dramaturgovia z MTV by dostali srdcovú príhodu a s plačom by opustili inkriminovanú miestnosť. I keď označenie indie pop je škatuľka, ktorá sa už narodila mŕtva, gitara, piano, harfa, počítač či čokoľvek na čom sa dá vykúzliť zvuk, sľubujú zaujímavý hudobný výlet.
Zo slovenských zástupcov sa okrem dídžeja Juniora predstaví aj projekt Foolcut okolo Dušana Vanča, Sto Múch či nudžezoví Nu Folder okolo Petra Lipu ml.
Od našich západných susedov príde so zoskupením Illustratosphere „enfante terrible“ českej dobrej hudby Dan Bárta. Jeho kvality hádam netreba pripomínať. Je len málo spevákov, na ktorých sa zhodne „odborná“ kritika i poslucháči.
Nu Jazz Dayz, ako si tento festival už nejaký rok vraví, chcú asi byť protipólom klasických Bratislavských jazzových dní, ktoré sa začnú 19. októbra, či košického džezového festivalu v GES-klube, ktorý sa začal už včera.
No kým „veľký“ džez stavia skôr na preverenej klasike či nebodaj hudobnej ekvilibristike, ktorá je pre mnohých iba nudou, Nu Jazz Dayz sú najmä o tanci. Napriek problémom s priestorom, ktorý je už symbolický pre bratislavskú hudobnú scénu. Pričom aj v prípade NJD sa miesto konania niekoľkokrát menilo. Hala B2 by nakoniec mala byť, podľa slov organizátorov, útulnejším priestorom než minuloročná a nie najšťastnejšia D1. Aj keď to trochu pripomína šachovú partiu.
Začiatok programu je naplánovaný na 20.00 h večer, brány pre návštevníkov by mali byť otvorené už pol hodiny predtým.