BRATISLAVA. Vzťahy medzi Smerom a eurosocialistami sa komplikujú. Ich upokojeniu nepomohol ani včerajší protest slovenského premiéra Roberta Fica proti vyjadreniam šéfa Strany európskych socialistov (PES) Poula Nyrupa Rasmussena.
Ficovi sa nepáčilo jeho zdôvodnenie, prečo vo štvrtok navrhne odloženie rozhodnutia PES o návrate Smeru do jej radov. Rasmussen chce totiž ponechať Smeru „viac času na vytlačenie extrémizmu z vlády“.
„Ide o vážne obvinenie vlády členského štátu Európskej únie bez akéhokoľvek dôkazu,“ reagoval Fico. Svoju vládu bráni tým, že sa doposiaľ nesprávala tak, aby ju niekto mohol obviniť z extrémizmu. Povedal, že k extrémistickým prejavom pristupuje jeho kabinet s nulovou toleranciou.
Český politológ Jiří Pehe hovorí, že podobnými vyjadreniami Fico len brzdí vzťahy Smeru s európskymi partnermi.
„Tým ničomu nepomôže, ak bude tvrdiť, že vo vláde je všetko v poriadku.“
Ak bude hovoriť, že koaličné strany Smeru nie sú nacionalistické alebo extrémistické, tým eurosocialistov nepresvedčí. Pehe premiérovi pripomenul, že HZDS aj SNS majú svoju históriu, ktorú PES pozná.
Myslí si, že Smer sa medzi eurosocialistov ani nevráti. Dôvodom bude koalícia s SNS, ktorá už bola dôvodom jeho vylúčenia pred rokom.
Na lídra SNS Jána Slotu dopláca Smer aj teraz, lebo práve pre jeho výroky chcú eurosocialisti rozhodnutie o návrate odložiť.
Smer sa pokúsi do štvrtka obhájiť
Napriek napätiu s eurosocialistami sa Smer chce pokúsiť do štvrtka objasniť všetky nedorozumenia.
Mrzí ho, že ich predseda Poul Nyrupa Rasmussen sa tak kriticky vyjadril bezprostredne po stretnutí s maďarským premiérom a šéfom maďarských socialistov Ferencom Gyurcsányom bez toho, aby sa opýtal na stanovisko Smeru.
Dôvodom na vylúčenie Smeru nemôže byť podľa Roberta Fica ani deklarácia Národnej rady o nedotknuteľnosti tzv. Benešových dekrétov, ani Slotove výroky. Od nich sa dištancoval a vraj vôbec nemajú vplyv na činnosť vlády.
Rasmussenov odkaz bol však v pondelok zreteľný. Dôvodom nie je deklarácia, ale Slotove vyjadrenia. Šéf PES povedal, že eurosocialisti pred Smerom nezatvárajú dvere, ale nemôžu ani tolerovať, ak sa jeden z koaličných partnerov bude poburujúco vyjadrovať na adresu menšín.
Slota považuje takýto argument len ako zámienku. „Štve ich zásadná politika tejto koalície, že sa pozerá na hospodárenie nadnárodných monopolov na Slovensku, a to je pravá príčina,“ povedal Slota pre agentúru SITA.
Politológ Jiří Pehe tvrdí, že takéto vyjadrenia rovnako ako ďalšie Slotove výroky sa nedajú vážnejšie komentovať. Smeru určite nepomáhajú.
Chybu podľa Peheho však robí aj Fico.
Nielen včerajším ostrým protestom voči Rasmussenovi, ale rovnako kontraproduktívne je, ak bude tvrdiť, že Slotove výroky sú len vyprovokované maďarskými politikmi. Maďarskí socialisti majú totiž v PES svoje postavenie, na rozdiel od Smeru.
Práve maďarskí socialisti, ale aj ich nemeckí a rakúski kolegovia sa môžu pridať na stranu šéfa PES a zahlasovať vo štvrtok za odklad rozhodnutia o návrate Smeru.
Paroubek stále Fica podporuje
Zo stálych partnerov nestratil Fico českého expremiéra Jiřího Paroubka. „Česká sociálna demokracia bude v každom prípade podporovať urýchlené obnovenie členstva Smeru v PES.“
Paroubek SME potvrdil, že jeho strana bude „stále podporovať svojich slovenských priateľov, a to až do obnovenia členstva Smeru medzi eurosocialistami“.