BRATISLAVA. Opozícia, ale aj koaliční poslanci odporúčajú premérovi Robertovi Ficovi, aby viac vážil slová. Reagujú tak na jeho vyjadrenia v Slovenskom rozhlase.
Premiér povedal, že guvernér Národnej banky zodpovedal za prideľovanie licencií pre dôchodkové správcovské spoločnosti, a preto „je celkom prirodzené, že má dnes pozitívnejší vzťah k dôchodkovým správcovským spoločnostiam, ako vláda“.
Pri obhajobe svojich tvrdení, že dôchodkové firmy sú podobné nebankovým subjektom, v relácii uviedol: „Som slobodný človek v tom, že nie som podplatený ani zdravotnými poisťovňami, ani DSS. Ja som nezobral žiaden úplatok ani pri prideľovaní licencie, ani pri ničom inom.“
Guvernér telefonoval s Ficom
Tlačový odbor úradu vlády vo včerajšom vyhlásení povedal, že tvrdenia denníka SME o nepriamom naznačení korupcie u guvernéra, sú vymyslenou konštrukciou. Podobne zareagoval aj guvernér Národnej banky Ivan Šramko, ktorý to síce označil „za nesprávnu interpretáciu a mylný záver“, no napriek tomu sa potreboval uistiť u premiéra, ako vlastne myslel svoje slová.
„Na základe záujmu médií o reakciu k uvedenému článku, guvernér dnes dopoludnia hovoril s premiérom Robertom Ficom, ktorý ho ubezpečil, že žiadne priame ani nepriame obvinenie proti NBS ani voči guvernérovi nevyslovil, nenaznačil a ani nemal na mysli,“ tlmočila guvernérovo stanovisko hovorkyňa banky Jana Kováčová.
NBS licencie nedávala
Národná banka však spochybnila Ficove tvrdenia o prideľovaní licencií Národnou bankou. „Licencie pre dôchodkové správcovské spoločnosti sa udeľovali v roku 2004, a to Úradom pre finančný trh, Národná banka Slovenska žiadne licencie DSS nevydala, nemala na to v tom čase oprávnenie.“
Expremiér a šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda povedal: „Fico sa vydal na cestu neustáleho hľadania triedneho nepriateľa. Pre neho je triednym nepriateľom každý, kto chce byť a je nezávislý.“ Vôbec ho neprekvapuje, že teraz sa ním stala aj Národná banka Slovenska. „Odborníci veľmi dobre vedia, že guvernér Šramko s dôchodkovými spoločnosťami nikdy nič nemal, že licencie udeľoval Úrad pre finančný trh. To, že takýmto nekultúrnym spôsobom zaútočil na guvernéra len potvrdzuje pravú tvár predsedu vlády.“
Poslanec za SDKÚ Ivan Štefanec si myslí niečo iné. „Ficove výroky svedčia o priamom obvinení guvernéra,“ povedal. Myslí si, že chcel nimi zastrašiť Národnú banku. „Premiér pokračuje v zastrašovaní. Po médiách, zdravotných poisťovniach a dôchodkových spoločnostiach si to nasmeroval aj na Národnú banku,“ povedal Štefanec.
Poslanec koaličného HZDS Ján Kovarčík premiérovi odkázal, že by si „mohol trochu vyberať slová. Nie sme pred voľbami.“ Myslí si, že v čase, keď sa finišuje s prípravami na euro, nepôsobia niektoré Ficove vyjadrenia vhodne ani smerom do zahraničia. „Nerobí to dobrý dojem. Možno na jednoduchého človeka to môže pôsobiť čestným dojmom, ale nehodnotím to pozitívne,“ povedal Kovarčík na premiérovo vystúpenie v rozhlase. „Ten, kto pozná niektoré jeho názory, berie to s určitou rezervou,“ uzavrel.
Za nevhodné označil Ficove vyjadrenia aj ďalší koaličný poslanec Jozef Ďuračka zo SNS. „Zbytočne to rozpráva, na čo sa ide vyviňovať. Sú to nevhodné výroky z jeho pozície aj funkcie. Okolo korupcie a úplatkárstva by sa nemal vyjadrovať,“ povedal.
Horváth: Poškodzuje to Slovensko
Funkcia guvernéra Národnej banky patrí ku kľúčovým postom v štáte. Politológ Peter Horváth povedal, že akýkoľvek pokus spochybniť postavenie toho, kto tú funkciu vykonáva, je priamym pokusom o poškodenie dobrého mena banky a aj celého Slovenska.
Keď premiéra v rozhlase počúval, mal dojem, že nedocenil význam toho, čo hovorí. „Takéto vyjadrenia môžu zneistieť celý finančný systém, lebo Národná banka je jeho najdôležitejším kontrolným článkom,“ povedal Horváth.
Čo povedalio druhom pilieri
DSS verzus nebankovky
Fico: Právna úprava nie je postačujúca a nechráni tie vklady ľudí tak, ako by mala. V takejto podobe to vyzerá skoro ako nebankové subjekty. Ak niekto mal záujem dostať tieto peniaze, ktoré sú pomerne veľké, do rizikového kapitálu.
Zdroj: TV JOJ, 24. 1. 2007
Šramko: V žiadnom prípade to nie sú nebankovky. Ten systém je regulovaný a kontrolovaný veľmi intenzívne.
Zdroj: hnonline.sk, 28. 9. 2007
Bezpečnosť sporenia
Fico: Ak by som to mal zhrnúť do jednoduchej vety... ak by mali vyplatiť dnes DSS ľuďom peniaze, ktoré tam ľudia vložili, jednoducho na to nemajú. Tak sa momentálne hospodári v DSS.
(Po rokovaní vlády 7. 8. 2007)
Stanovisko NBS: DSS nemôžu používať úspory občanov na krytie svojich strát.
(Po rokovaní vlády 12. 9. 2007)
Licencie pre DSS
Fico: Guvernér Národnej banky pri všetkej úcte k tejto funkcii zodpovedal za rozdeľovanie licencií. Je celkom prirodzené, že má dnes pozitívnejší vzťah k dôchodkovým správcovským spoločnostiam, ako má vláda, ktorej som predseda.
Sobotné dialógy SRo, 29. 9. 2007
Stanovisko NBS: Guvernér nemá žiaden „pozitívnejší“ alebo „negatívnejší“ vzťah k DSS, snahou i povinnosťou guvernéra je v zmysle jeho zodpovedností a v zmysle zákona prispievať aj zo stredno- a dlhodobého pohľadu k stabilite finančného trhu a vytvárať podmienky na to, aby bol systém čo najbezpečnejší. Súčasný guvernér bol do funkcie guvernéra vymenovaný od januára 2005, čo vylučuje akýkoľvek jeho vplyv na udeľovanie licencií pre DSS.
(Reakcia na premiérove tvrdenia v SRo)
Bez trestných oznámení
BRATISLAVA. Úrad vlády vo včerajšej reakcii na článok v denníku SME, kde sa hovorí, že premiér Fico nepriamo obvinil guvernéra Národnej banky z korupcie povedal, že „ak by predseda vlády SR disponoval informáciami spomínaného druhu, nemal by najmenší problém o nich verejnosť informovať“.
To však nie je celkom pravda. Pred rokom Fico vyhlásil: „Keby som bol býval súhlasil hneď na začiatku s takým postupom Transpetrolu, aký bol pripravený, do konca života nemusím ani ja, ani mojich pätnásť generácií pracovať.“
Vtedy jeho hovorkyňa Silvia Glendová reagovala, že premiér „by mohol podávať trestné oznámenia od rána do večera“. Trestné oznámenie v súvislosti s Transpetrolom však nepodal a ani verejnosť neinformoval o podrobnostiach.
(ľja)
Autor: sen