„Každý v Mjanmarsku vie, kde býva Su Ťij,“ hovorí muž, ktorý nám ukazuje cestu k domu, kde býva líderka opozície a symbol pokojného odporu proti vojenskému režimu. Ďaleko sa však nedostaneme. V polovici University Avenue blízko americkej ambasády je ulica zablokovaná a stráži ju asi desať vojakov so samopalmi.
„Vysadím vás na rohu a ďalej s vami nejdem, je to bezpečnejšie pre vás i pre mňa. Všade naokolo sú špióni,“ pokračuje muž a hneď odchádza. Uprostred ulice sú zátarasy s ostnatým drôtom, jeden vojak stojí za naskladanými vrecami piesku a zbraňou mieri do ľudí.
Tí, čo v oblasti bývajú, môžu po podrobnej kontrole prejsť ďalej. Budhistický mních musel otvoriť aj nádobu, do ktorej prijíma milodary od veriacich. K Su Ťij sa nedostane ani noha. Jej dom je ukrytý medzi stromami a strážia ho desiatky policajtov.
Su Ťij dodáva odvahu
Junta sprísnila kontroly po tom, čo sa Su Ťij prvýkrát po štyroch rokoch na chvíľu ukázala pred svojím domom predminulú sobotu.
To, že jej vojaci dovolili pomodliť sa s mníchmi, bolo prekvapivé. „Doteraz sa presne nevie, prečo režim toto stretnutie povolil,“ hovorí pre SME západný diplomat pod podmienkou anonymity. Sám býva vo vilovej štvrti neďaleko Su Ťij a tvrdí, že jej dom je vo veľmi zlom stave.
To, že sa líderka opozície objavila na verejnosti, vydalo silný signál pre demonštrantov, a protesty sa hneď rozrástli. Do ulíc vyšlo minulý týždeň odhadom stotisíc ľudí, ktorých polícia zahnala výstražnými streľbami. Zomrelo prinajmenšom desať mníchov.
Mníchov obliekajú do civilu
Ďalších viac než tisíc mníchov a ich prívržencov bolo uväznených spolu s asi tristo študentmi. O ich osude sa zatiaľ veľa nevie. Mníchov údajne zbavili cirkevnej hodnosti a musia nosiť civilné oblečenie. Nepotvrdené správy tvrdia, že mníchov držia na neznámom štadióne, kde musia celý deň sedieť na ostrom slnku v podrepe.
„Posledné udalosti sa nedajú vnímať ako šafranová revolúcia. To by museli byť v uliciach milióny ľudí a potom by to možno ohrozilo generálov ukrytých v džungli,“ hovorí otvorene diplomat, ktorý sám na mieste videl mnoho protestov. Prirovnal ich k futbalovému zápasu. V ňom väčšina národa fandí jednému tímu, na boji sa však priamo nezúčastňuje. To je podľa neho na zmenu málo a odhaduje, že mohutné protesty sa už v krajine skončili.
OSN čaká na generála
Potvrdzuje to aj fakt, že v Rangúne už vojaci začali odstraňovať barikády, ktoré mali demonštrantom brániť pri vstupe do centra mesta. Junta si je istá, že zvíťazila.
Mjanmarsko včera zažilo pokojný deň. Čakalo sa na stretnutie špeciálneho vyslanca OSN Ibrahima Gambariho s generálom Than Šwe. Podvečer sa však objavila informácia, že stretnutie sa uskutoční až dnes.
Gambari sa v nedeľu stretol so Su Ťij, obsah stretnutia však nie je známy. Domáci napriek tomu o schôdzke vedia.
V uliciach Rangúnu zostáva v pohotovosti asi 20-tisíc vojakov. Včera k žiadnym násilnostiam nedošlo. Po týždni otvorili aj slávnu budhistickú pagodu Švedagon, ktorá sa v posledných dňoch stala symbolom odporu mníchov proti režimu.
Autor: Rangún