BRATISLAVA. Zníženie počtu nemocníc, o ktoré sa minister zdravotníctva Ivan Valentovič zo Smeru zatiaľ neúspešne usiluje, nemá väčšinovú podporu ani u stúpencov vládnych strán.
Z prieskumu denníka SME vyplýva, že takmer 80 percent sympatizantov Smeru, SNS alebo HZDS je v zásade proti takémuto riešeniu problémov zdravotníctva.
Valentovič navrhuje, aby zdravotné poisťovne museli uzavrieť zmluvy so 45 všeobecnými nemocnicami. Z tých ostatných niektoré „prejdú do útlmu“ a ich lekári pôjdu tam, kde chýbajú, povedal včera v STV.
S týmito nemocnicami však poisťovne môžu uzavrieť zmluvy, takže obavy z ich zrušenia môžu byť neopodstatnené.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni výsledky prieskumu nekomentoval. „HZDS je proti zrušeniu nemocníc. Máme iný názor na to, ako by nemocnice mali fungovať,“ povedal.
Štefan Zelník z SNS si myslí, že „keby sa táto vec riadne odkomunikovala“, prieskum by dopadol inak. „Je to prirodzená reakcia všetkých obyvateľov tejto krajiny, nielen prívržencov SNS,“ povedal.
Zelník sa prihovára za to, aby o racionalizácii siete zdravotníckych zariadení rozhodli ľudia. Tie, ktoré navštevujú, „prirodzeným výberom“ ostanú a tie, ktoré nenavštevujú, „nebudú ani chýbať“.
Valentovič si nemyslí, že trh to vyrieši. „Trh tu už dva roky pôsobí a nevyriešil absolútne nič,“ povedal.
Vláda mala o návrhu na zmenu minimálnej siete nemocníc rokovať už dva razy.
Prvý raz to podľa Valentoviča neurobila preto, že si ešte dala čas na diskusiu. Minulý týždeň, keď zasadala v Tisovci, sa zasa „predpokladalo, že (...) diskusia k tomu bodu by bola veľmi dlhá, tak by sme asi skončili až večer“, povedal pre televíziu Markíza. Do tretice by podľa neho k tomu malo dôjsť túto stredu.
Či ministri za SNS návrh podporia, podľa Zelníka závisí od argumentov ministra. „Mala by rozhodovať múdrosť pred politickým rozhodnutím,“ dodal.
Valentovič o minimalizácii siete nemocníc povedal, že „všetci ju chceme, všetci o nej rozprávame, ale v konečnom dôsledku vždy to je politické rozhodnutie“.