BRATISLAVA. Platobné karty sa stali pomocníkom pre väčšinu obyvateľstva, ktorá má účet v banke. Nie všetkým klientom je však jasné, prečo na výpis z účtu nabiehajú v súvislosti s transakciami kartou peniaze navyše.
Účtovná položka
Platobná karta prináša pri výbere peňazí jej majiteľovi najväčšie úspory, keď ju používa v bankomate banky, ktorá mu ju vydala. Automaticky to však nemusí znamenať, že za jej použitie nezaplatí vôbec nič.
Hoci banky zväčša klientom tvrdia, že výber hotovosti z bankomatu domovskej banky za pomoci debetnej karty majú zadarmo, v mnohých prípadoch konto klienta zaťažia účtovnou položkou. Banky to odôvodňujú tým, že si v nej si započítavajú náklady, úkony i cenu práce spojené s vybavením operácie. Účtovná položka síce nie je vysoká suma (5 až 6 korún), častejším výberom peňazí počas mesiaca však môže narásť do sumy, ktorá klienta nepoteší.
Aj na platbe tejto položky sa dá v niektorých bankách minúť menj, a to zvolením balíka služieb, ktoré banky ponúkajú. V rámci nich má klient účtovnú položku nižšiu, pri niektorých balíkoch ju neplatí vôbec.
Výber u konkurencie
S kartami všetkých slovenských bánk je výber hotovosti z bankomatov iných bánk drahší, než z bankomatu domovskej banky. Poplatky za výber peňazí z bankomatu cudzej banky sa pohybujú od 23 do 35 korún.
Podľa sadzobníkov poplatkov zverejnených na stránkach bánk stojí výber peňazí z bankomatu cudzej banky na Slovensku najlacnejšie klienta OTP (23 korún). O korunu viac zaplatia klienti Ľudovej banky, o dve koruny drahší majú výber z iného bankomatu klienti Istrobanky a Dexie banky.
Najvyšší poplatok za výber hotovosti v bankomate inej banky si od klienta účtuje Poštová banka (35 korún). O korunu lacnejšie vyjde výber peňazí u konkurencie klientov Tatra banky, ČSOB, VÚB a Slovenskej sporiteľne.
Drahšie s kreditkami
Majiteľov kreditných kariet stojí výber peňazí z bankomatu vlastnej i cudzej banky drahšie, než klientov s debetnými kartami. Poplatky banky zväčša stanovujú percentuálne. Za výber hotovosti kreditnou kartou z domovského bankomatu zaplatí klient zväčša 1 až 2 percentá zo sumy, ktorú si pomocou karty vyberá. Banky súčasne v svojich podmienkach zakotvujú minimálnu sumu, ktorú klient za výber musí zaplatiť. Tú niektoré banky stanovili na 50 korún (OTP, UniCredit, Tatra banka), iné o niečo vyššie.
Použitie kreditnej karty na výber hotovosti z bankomatu cudzej banky oceňujú peňažné ústavy 1,5 až 2 percentami z vyberanej sumy. Minimálna suma, ktorú si za takýto výber účtujú, je spravidla vyššia ako pri výbere peňazí kreditnou kartou z domovského bankomatu.
Nie všetky banky postupujú rovnako. Istrobanka má na výber hotovosti kreditnou kartou KOZ poplatok 45 korún v ktoromkoľvek slovenskom bankomate, vrátane svojho.
Percentá v cudzine
Použitie platobnej karty na výber peňazí v zahraničí nie je lacná záležitosť. Väčšina bánk si účtuje za jeden výber 1,5 percenta, niektoré až 2 percentá zo sumy, ktorú klient z bankomatu vyberá . Stanovujú tiež minimálnu sumu za výber z bankomatu v cudzine. Tú si účtujú aj v prípade, že by 1,5 percenta z vyberanej sumy predstavovalo nižšiu čiastku, než je tá bankou stanovená ako minimálna. Minimálna suma za výber peňazí v zahraničí sa pohybuje od 50 do 180 korún.
S partnermi výhodnejšie
Pri výbere z bankomatu v zahraničí sa oplatí poznať partnerské banky svojej banky v cudzine. Klienti ČSOB majú výber peňazí debetnou kartou z bankomatov ČSOB a Poštovní spořitelny v ČR len za 6 korún, rovnako ako výber z vlastného bankomatu na Slovensku. Slovenská sporiteľňa si podľa sadzobníka poplatkov účtuje v zahraničí nulový poplatok za výber z bankomatu Erste. Klient OTP zaplatí 1 euro za výber z bankomatu tejto skupiny.
Nákup bez hotovosti
Počet ľudí, ktorí využívajú kartu na platenie nákupu v obchodoch, stúpa. Nie všetci si však ešte výhody tohto spôsobu použitia platobnej karty uvedomujú. Platba kartou v obchode na Slovensku, v mnohých prípadoch aj v cudzine, je zadarmo. V horšom prípade nevyjde klienta viac ako 3 – 3,5 koruny. Túto sumu pritom niektoré banky uvádzajú ako účtovnú položku, iné ako poplatok za platbu kartou. V rámci balíka služieb majú viaceré banky platbu kartou doma i v cudzine zadarmo.
Výber a peniaze
Poplatky za vydanie medzinárodnej platobnej karty sú vyššie ako za vydanie domácej platobnej karty.
Za vydanie, obnovenie i zablokovanie embosovanej karty zaplatíte viac ako za tieto úkony pri elektronickej karte.
Karty nižšieho štandardu bývajú aj súčasťou balíku bankových služieb. Vyšší štandard si zväčša treba priplatiť.
Nie všetky karty sas internetom dohodnú
BRATISLAVA. Možnosť platiť kartou cez internet je čoraz častejším motívom ľudí pri výbere platobnej karty. Nie všetky druhy kariet sú totiž kľúčom k nákupom elektronickou cestou.
Službu platba kartou cez internet banky v súčasnosti zväčša oskytujú ku kartám VISA, MasterCard, ale aj k elektronickým kartám VISA Electron.
Na na on–line nakupovanie naopak sotva využijete elektronické karty najnižších štandardov.
Roland Katona z ČSOB pred časom priznal, že v súvislosti s nárastom záujmu o objednávanie tovaru a služieb cez internet stúpa aj záujem o kreditné karty. Odôvodnil to tým, že mnohé spoločnosti, napríklad letecké, pri on–line platbách prijímajú len kreditné karty. Tie sú totiž pre ne zárukou peňazí, ktoré poskytla priamo banka. Nie sú to teda pohyblivé úspory klienta.